Data publikacji: 2016-01-28

Wybieramy karmę dla psa

Udostępnij na Google+

Decydując się na posiadanie czworonożnego przyjaciela, baczną uwagę powinno zwrócić się na sposób jego żywienia. Wiedząc o tym, że pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka, jako osoby odpowiedzialne za sposób karmienia naszych pupili, powinniśmy przestrzegać odpowiednio zbilansowanej diety. Kupując pierwszy raz karmę dla psa, obserwuj, czy dobrze ją przyswaja.

Podstawowe zasady są proste: inną karmę będziemy kupować dla szczeniaka, inną karmę dla dorosłego psa. Karmy ze średniej i wyższej półki dzielone są też z uwagi na wielkość rasy psa. Poza tym należy zwrócić uwagę na rasę psa. Jeżeli decydujemy się na zakup rasowego psa, należy prześledzić warunki żywieniowe oraz przypadłości danej rasy. Wiele ras z powodu wprowadzania wieloletnich modyfikacji genetycznych cierpi na różnego rodzaju dolegliwości takie jak: alergie, choroby układu kostnego, upośledzenia w wchłanianiu niektórych mikroelementów oraz inne uwarunkowania genetyczne, które w odpowiednio zbilansowanej suchej karmie pozwolą mu prawidłowo funkcjonować.


Psy o wrażliwym układzie pokarmowym


Wielu najlepszych producentów karmy znając dolegliwości żywieniowe psów, produkuje specjalistyczne karmy przystosowane dla danej rasy psa. Mogłoby się wydawać, że w pierwszej kolejności najbardziej wrażliwych żołądków wymienić powinno się takie psy jak buldog angielski czy mops, ale jednak nie. Według weterynarzy psem o bardzo wrażliwym żołądku jest owczarek niemiecki. Jeżeli nie wiesz jaką ilość i rodzaj pokarmu może jeść Twój pupil, udaj się po poradę do lekarza weterynarii.


Co powinno znaleźć się w karmie?


Jako że pies jest gatunkiem mięsożernym, w karmie powinno znaleźć przede wszystkim mięso. W karmie o gorszej jakości możemy znaleźć większy procent zbóż niż mięsa. Taką karmę zdecydowanie odradzamy. Zwróć uwagę na to, czy jest opisany gatunek mięsa (cielęcina, jagnięcina etc.) Unikaj karm nieznanego pochodzenia.

Poza odpowiednimi proporcjami mięsa w karmie naszego pupila powinny znaleźć się

  • owoce
  • składniki mineralne
  • warzywa


Czego należy unikać?


Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz przyjaciel pozostał w naszym domu jak najdłużej, powinniśmy strzec się:

  • sztucznych barwników
  • sztucznych konserwantów
  • substancji słodzących
  • tłuszczy nieznanego pochodzenia


Zwróć również uwagę na to, aby nie doprowadzić psa do otyłości. Nie dawaj psu jedzenia ze swojego talerza ani słodyczy. Choć zwierzęta mogą traktować nasze pożywienie jako przysmaki, to nie są one zwykle dobre dla ich zdrowia i kondycji.
 

Polecamy karmy Brit Premium!
zdjęcie: Unsplash / pixabay.com

(sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 2 Artykuł nie był pomocny 0
}