Data publikacji: 2016-10-03

Sprytne sposoby na prawidłową pielęgnację parkietu

Udostępnij na Google+

Jesień to czas intensywnych porządków w domu. Nie sprzyja nam pogoda, pod butami wnosimy do domu błoto, piach, a zimą śnieg. Nawet dokładne wytarcie butów o wycieraczkę nic nie daje. Coś zawsze się wniesie, a więc co zrobić, żeby w domu zawsze było czysto? Jak prawidłowo dbać o podłogę? Parkiet, płytki podłogowe, panele, drewno to materiały, które wymagają odmiennego sposobu pielęgnacji. Tutaj przedstawimy wam szybkie i sprytne sposoby, dzięki którym podłoga będzie czysta i lśniąca.

Jak umyć podłogę?


Myślę, że to wszyscy wiemy, ale dla uporządkowania warto o tym wspomnieć. Pierwszą podstawową czynnością jest wyniesienie z danego pokoju rzeczy, które będą nam w tym przeszkadzać. Mamy tutaj na myśli między innymi krzesełka, czy małe stoliczki.

Następnie odkurzamy lub dokładnie zamiatamy podłogę. Kolejnym krokiem jest nalanie do wiadra gorącej wody z odpowiednią dawką detergentu. Pamiętamy o tym, aby nie przesadzać z ilością środka do mycia podłóg, ponieważ jego zbyt duża ilość będzie powodować powstawanie smug. Warto również za każdym razem dokładnie wyciskać mopa, ponieważ zbyt duża ilość wody może uszkodzić podłogę.

Wskazówki:

  • Mycie podłogi zaczynamy od kąta najbardziej oddalonego od drzwi
  • Często płuczemy mop
  • Pamiętamy o jego dokładnym wyżymaniu
  • Podłogę pozostawiamy do naturalnego wyschnięcia
  • Nie każdy detergent nadaje się do wszystkich rodzajów podłóg


Mop okrągły czy mop prostokątny?


Mopy płaskie najlepiej sprawdzają się w przypadku, kiedy mamy do umycia podłogi w dużych pomieszczeniach. Dzięki nim podłoga będzie umyta szybko, dokładnie i sprawnie. Natomiast do czyszczenia małych powierzchni, gdzie mamy dużo wąskich zakamarków sprawdzi się mop okrągły. Nie bez powodu producenci oferują do każdego rodzaju mopa różne wymienne końcówki - różne materiały oraz ich właściwości sprawiają, że mogą lepiej sprawdzać się przy myciu parkietu lub płytek. Sprawdź jakie mopy znajdziesz w Przydomu.pl


Rodzaj podłogi, a środki czystości


 

Jak umyć podłogę z paneli laminowanych?

Przed myciem podłogi najlepiej będzie, jeśli ją odkurzymy lub zamieciemy. W przypadku odkurzacza używamy miękkiej końcówki, natomiast szczotka powinna mieć miękkie włosie. Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, na naszych panelach mogą powstać zarysowania.

Tutaj używamy tylko detergentów przeznaczonych do czyszczenia paneli laminowanych. Pamiętamy o tym, aby do tego celu użyć gorącej wody i zalecanej ilości środka czyszczącego. Mop zawsze powinien być dobrze wyciśnięty. Tego rodzaju panele nie są odporne na zbyt dużą ilość wody, jej nadmiar może spowodować ich wybrzuszenie. Jeśli chcesz, aby podłoga szybko wyschła, możesz osuszyć ją za pomocą na przykład kuchennego ręcznika.


Jak chronić panele przed zarysowaniem?

Tak jak już wcześniej wspomniano, używajmy końcówek z miękkim włosiem. Dodatkowo po umyciu podłogi możemy nanieść środek nabłyszczający, który tworzy dodatkową warstwę ochronną. Jeśli na podłodze stoją krzesła lub stoliki, na spodnich częściach ich nóżek możemy przykleić filcowe nakładki, które zabezpieczą podłogę przed zarysowaniem.


Jak umyć podłogę drewnianą?

Mycie podłóg drewnianych lakierowanych – do pielęgnacji tego typu podłogi używamy specjalnych preparatów przeznaczonych do mycia drewnianych podłóg lakierowanych. Podczas mycia powierzchni, pamiętajmy o tym, aby mop był dobrze wyciśnięty. Zbyt duża ilość wody może spowodować uszkodzenia w lakierze. Po umyciu i wyschnięciu podłogi możemy nanieść na nią specjalny środek do pielęgnacji tego rodzaju podłóg, który nabłyszczy ją i stworzy dodatkową warstwę ochronną. Przy używaniu detergentów należy stosować się do wszystkich zaleceń producenta.

Mycie podłóg drewnianych olejowanych – w tym przypadku drewno jest pokrywane specjalnymi olejami, które chronią ją przed wchłanianiem brudu. Zabieg olejowania powtarzamy przynajmniej dwa razy w roku, chyba, że podłoga jest użytkowana częściej i znajduje się na przykład w salonie lub korytarzu. W takiej sytuacji podłoga wymaga częstego olejowania. W sklepach znajdziemy różnego rodzaju środki do czyszczenia takich nawierzchni, np. mydła przeznaczone do podłóg olejowanych. Tego typu podłogę możemy odświeżyć przy pomocy wilgotnego mopa. Absolutnie nie czyścimy jej mokrym mopem, z którego sączy się woda.


Jak umyć podłogę z płytek ceramicznych?

Tego rodzaju podłoga jest najłatwiejsza w utrzymaniu czystości, ponieważ nie wchłania żadnego brudu. Nie musimy jej traktować specjalistycznymi środkami. Do jej umycia potrzebujemy uniwersalnego płynu do mycia podłóg i mopa. W przypadku bardzo ciężkich do usunięcia zabrudzeń wystarczy odpowiedni środek do wywabiania plam, woda i ściereczka. Na płytkach z połyskiem może pojawić się problem smug, aby im zapobiec, wystarczy przetrzeć podłogę po umyciu suchą ściereczką lub suchym, płaskim mopem.

Sama powierzchnia płytek jest prosta do oczyszczenia, przysłowiowe schody zaczynają się przy myciu fug. To tam najczęściej zbiera się największy kurz i brud.

Czyszczenie fug w podłogowych płytkach ceramicznych – tutaj możemy użyć specjalnych preparatów do czyszczenia fug lub domowych sposobów, takich jak na przykład zwilżonego proszku do pieczenia, który świetnie wywabia plamy.


Jak umyć podłogę z kamienia naturalnego?

Kamienne podłogi nadają pomieszczeniu stylu. Jednak mogą być trochę kłopotliwe, kiedy w małe szczeliny wnika brud. Tego typu nawierzchnię umyjemy przy pomocy zwykłego płynu do mycia naczyń i wody. Po umyciu podłogi należy przetrzeć ją jeszcze raz samą wodą i na koniec osuszyć przy pomocy suchego mopa. W ten sposób unikniemy zacieków i smug. Warto pamiętać o tym, że do czyszczenia tego typu nawierzchni stosujemy środki o obojętnym pH.

Uwaga!
Szczególnie niebezpieczne dla kamienia naturalnego są kwasy, w tym kwasy owocowe i ocet. Jeśli rozlejemy np. sok pomarańczowy na marmurowej lub granitowej podłodze, powinniśmy jak najszybciej go sprzątnąć. Jednak uważamy na to, aby nie rozcierać go po podłodze, a zebrać chłonną szmatką.
 

Proste triki


Jak umyć podłogę bez smug

To problem wielu osób. Czasami przyczyną powstających smug może być zbyt duża ilość użytego płynu do mycia podłóg. Jeśli chcemy mieć piękną podłogę, warto myć podłogę wilgotnym, a nie mokrym mopem. Smug pozbędziemy się również wtedy, gdy świeżo umytą podłogę przejedziemy jeszcze raz prostokątnym, suchym mopem.

W przypadku paneli myjemy je zgodnie z kierunkiem, w którym są położone. Taka technika mycia podłogi również zapobiega powstawaniu smug.


Jak umyć podłogę po remoncie

Aby dobrze umyć podłogę, najpierw przy pomocy prostokątnego mopa powinniśmy oczyścić z powstałego kurzu sufit i ściany. Dopiero później przechodzimy do mycia podłogi. Jeśli mamy podłogi podatne na zarysowania i nieodporne na działanie kwasów, najlepiej zastosować welurowy mop, ten rodzaj materiału przyciąga do siebie kurz i świetnie zbiera go z podłogi.

Kurz po remoncie z podłogi odpornej na wszelkie drażniące środki chemiczne, możemy szybko zmyć przy pomocy wody z octem.


Jak zmyć farbę z podłogi?

W tym celu najlepiej użyć mydła malarskiego, który rozpuści resztki zaschniętej farby.


Jak zmyć tłuste plamy z podłogi?

Mydło malarskie lub uniwersalny płyn do mycia naczyń.


Jak zmyć klej, piankę uszczelniającą lub gładź szpachlową?

Jeśli standardowe sposoby nie działają, zawsze możemy użyć do tego celu specjalistycznych środków, takich jak rozpuszczalniki, rozcieńczalniki i woski.


Uwaga – dbaj o dłonie!


Przy porządkowych pracach często zapominamy o gumowych rękawicach ochronnych. A warto je mieć, ponieważ chronią naszą skórę przed różnymi drażniącymi środkami chemicznymi. Najlepiej zainwestować w grubsze gumowe rękawice, które są wytrzymałe i wystarczą nam na długo.
 

Szeroki wybór mopów - w zestawach i solo!
zdjęcie: jarmoluk / pixabay.com

(sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 7 Artykuł nie był pomocny 1
}