Data publikacji: 2016-09-05

Proste sposoby na rodzinną integrację

Udostępnij na Google+

Nic tak nie integruje rodziny, jak wspólne spędzanie wolnego czasu, którego w dzisiejszych czasach mamy więcej niż kiedyś, choć czasami nie potrafimy go odpowiednio wykorzystać. Często zamykamy się w sobie i siadamy przed telewizorem, komputerem, czy smartfonem, przez to coraz mniej ze sobą rozmawiamy i nie pielęgnujemy rodzinnych więzi. Dlatego czas to zmienić! Warto poszukać ciekawego sposobu na wspólne spędzanie czasu.

Najlepsze sposoby na wspólne spędzanie czasu


Wyłącz złodzieja czasu

Kim jest złodziej czasu? Jest nim każdy telewizor, laptop i smartfon. W dzisiejszych czasach spędzamy większość wolnego czasu, siedząc przed telewizorem, komputerem, czy smartfonem. Co prawda te rzeczy mają ułatwić nam życie, ale nie mogą nas wciągnąć. Życie jest za krótkie, aby minęło nam przed ekranem. Dlatego warto czasami wyłączyć te urządzenia, usiąść w gronie rodziny i po prostu pogadać.


Zorganizuj czas w ciekawy sposób

Z pewnością jest coś, co lubi robić każdy członek rodziny. Musicie tylko znaleźć wspólne hobby, które was połączy. W ciepłe, letnie dni może być to wspólna jazda na rowerze po pięknej okolicy, spływy kajakowe, wycieczka, tenis, badminton lub zwykłe majsterkowanie.


Jak spędzać czas w deszczowe dni?

W takie dni bieganie, jazda na rowerze, czy wspólne piesze wycieczki nie wchodzą w rachubę. Rozrywkę w deszczowe dni oczywiście może przynieść nam oglądanie filmów, czy gry komputerowe, ale to banalne rozwiązanie, które w żaden sposób nie zintegruje rodziny i nie utworzy pomiędzy nami niezwykłej, silnej, rodzinnej więzi. Najlepszym sposobem na chłodne, deszczowe dni są gry planszowe, które pobudzą nas do myślenia i dadzą wiele okazji do śmiechu i wspólnej zabawy.


Dlaczego warto grać w gry planszowe?


Oderwanie najmłodszych od komputera

Gry planszowe to super pomysł na oderwanie najmłodszych pociech od komputerów, laptopów i innych nowoczesnych technologii, które wręcz wciągają dziecko i oddalają je od rodziny. Pamiętajmy, że wszystko jest dla ludzi, ale trzeba umieć zachować umiar, a to może sprawiać problem młodym ludziom. Ciekawe gry planszowe z pewnością zachęcą nasze pociechy do wspólnego spędzania czasu.


Sposób na lepsze logiczne myślenie

W czasie rozgrywek niezbędne jest logiczne myślenie. W tej sztuce udoskonalamy swoje pociechy właśnie dzięki grom planszowym. Podczas rozgrywanej partii musimy analizować każdy swój ruch, szukać najlepszych rozwiązań i przewidywać następne ruchy przeciwnika.

Rozwój matematycznych zdolności

W tym również pomogą nam gry planszowe, szczególnie te, które opierają się na biznesie. Świetnym, klasycznym przykładem jest Monopoly lub Eurobusiness. Te dwie gry uczą nas zasad inwestowania oraz negocjacji. Przecież tutaj mamy możliwość wykupywania kart przeciwników. Oprócz tego stale musimy liczyć swoje pieniądze i zastanawiać się co zrobić, aby było ich więcej. To są gry, które działają na wyobraźnię, myślenie oraz zawsze budzą wiele emocji.

Rozwój umiejętności przewidywania

Są gry planszowe, które w szczególności uczą nas myślenia kilka kroków w przód. Dzięki nim uczymy się przewidywać ruchy przeciwnika i postępować tak, aby ten nas nie pokonał. Najlepszym przykładem będzie tutaj gra w szachy, ale taką umiejętność rozwija również gra w statki, czy Gra strategiczna Connect 4, w której chodzi o to, aby ułożyć 4 żetony w linii prostej, mogą być one ukośne, pionowe, albo poziome. Tutaj musimy przewidywać ruchy przeciwnika i robić tak, aby to nam, a nie jemu udało się ułożyć linię. Jednak to proste zadanie staje się skomplikowane, gdy gra z nami sprytny przeciwnik.


Poznanie zasad współzawodnictwa

Gry planszowe rozwijają w nas również umiejętność współzawodnictwa. Ważne jest to, aby nie tolerować jawnego oszustwa, dzięki temu dzieci nauczą się uczciwości w grze i w życiu. Przez to przekonają się, że oszukiwanie tak jak kłamstwo ma krótkie nogi i nigdy nie wychodzi nam to na dobre. Oprócz tego nauczymy się wygrywać z dumą oraz przegrywać z honorem, bez zbędnego obrażania się na siebie.


Gry planszowe uczą współpracy

Szczególnie takie, w których musimy dobrać się w dwie osoby. Takie rozgrywki szczególnie mocną wiążą rodzinne więzi. Wtedy uczymy się działać razem i pozbywamy się egoizmu. Dzięki temu dzieci mogą przekonać się, że pomaganie sobie nawzajem przynosi wiele korzyści.


Uczą cierpliwości

Gry planszowe uczą również cierpliwości. Tutaj każdy ma swoją kolej i musi na nią czekać. Nie możemy niczego przyspieszać. Zawsze trzeba pilnować, aby każdy zawodnik postępował zgodnie z zasadami gry.


Pobudzają wyobraźnię

Dzięki kolorowym postaciom z bajek i kart z zadaniami gry planszowe pobudzają również dziecięcą wyobraźnię. Dzięki temu nasze pociechy są bardziej twórcze. Nie trzymają się tylko ściśle określonych ram, potrafią myśleć poza schematami.


Ćwiczą pamięć

Pamiętacie starą grę Memory? Dzisiaj znajdziemy wiele różnych odpowiedników tej gry, które w świetny sposób rozwijają pamięć i pobudzają dzieci do działania. Podczas takich rozgrywek, mamy wiele pozytywnych emocji.


Łączą pokolenia

Gry planszowe dostępne w Przydomu.pl łączą pokolenia. W grę planszową chętnie zagrają dziadkowie z wnuczętami. To idealny sposób na spędzenie długich, jesiennych i zimowych wieczorów.

Najciekawsze gry dostępne w Przydomu.pl

Wybierz gry dla swojej rodziny!
zdjęcie: Jedidja / pixabay.com

(sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 4 Artykuł nie był pomocny 0
}