Data publikacji: 2016-01-29

Pies w aucie – 5 kroków do spokojnej podróży

Udostępnij na Google+

Podróże samochodem dla wielu psów są wyjątkowo stresującym przeżyciem. Planując jedną z nich musimy pamiętać, że na drodze liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo podróżujących. Czujący zagrożenie pies, nie zabezpieczony w odpowiedni sposób, będzie stanowił zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również kierowcy i innych pasażerów. W skrajnych przypadkach, jego atak paniki może doprowadzić do wypadku, jeśli stracimy panowanie nad kierownicą.


Specjalistyczne transportery dla kotów i psów

Najlepszym rozwiązaniem jest przewożenie naszych pupili w specjalnych transporterach. Dla kotów możemy kupić transporter plastikowy bądź wiklinowy. Psa możemy zaopatrzyć w specjalne szelki, które przypina się pasów bezpieczeństwa. Gdy posiadamy większego psa odpowiednim dla niego miejscem, będzie bagażnik auta takiego jak kombi. Poza umieszczeniem psa w bagażniku musimy zabezpieczyć tył auta, kupując metalowy transporter. Zakup nawet najdroższego kojca czy transportera nie da efektu, jeżeli nie podejdziemy w odpowiedni sposób do naszego pupila.

Jeżeli zadbaliśmy o bezpieczeństwo jazdy samochodem kolejną kwestią, której nie możemy odkładać na później, jest nauka jazdy w samochodzie przez naszego pupila. Jeżeli nie zadbamy o spokój psychiczny naszego psa czy kota jazda samochodem w najmniej oczekiwanym momencie może okazać się katorgą dla nas, jak również dla czworonoga. Poniżej przedstawiamy pięć sposobów jak podejść do nauki naszego psa jazdy samochodem.


1. Pies musi czuć się bezpiecznie w aucie


Najlepszym sposobem na naukę jazdy w samochodzie dla psa są podróże z czworonożnym przyjacielem, gdy ten ma zaledwie kilka tygodni. Jeżeli zdecydujemy się na tak wczesną porę nauki jazdy w samochodzie nie powinniśmy mieć problemów podczas podróży. Dla naszego czworonożnego przyjaciela jazda autem będzie czymś naturalnym. Chyba że zdarzyło nam się w jakiś sposób wystraszyć psa np. zostawiając go "na chwilę" w zamkniętym aucie.

Zdarza się również tak, że pies trafia do nas, gdy jest już dorosły i z nie wiadomo jakich powodów boi się samochodów. Podchodząc do takiego psa w odpowiedni sposób, możemy przekonać go, że nie wszystkie samochody są złe. Psy mogą bać się silnika samochodu. Proponujemy zacząć od zabawy w samochodzie na wyłączonym silniku. Pozostaw wszystkie drzwi otwarte, żeby pies czuł, że ma nieograniczoną przestrzeń.

Wchodź i wychodź z samochodu i wołaj do siebie swojego pupila. Gdy pies zdecyduje się wejść do auta, wynagrodź go jego ulubionym smakołykiem. Wyjdź z psem z samochodu. Pies musi wiedzieć, że gdy wejdzie do auta, zawsze może z niego wyjść. Jeżeli pupil nie chce wejść do środka, rozpocznij zabawę wkoło auta. Rzuć jego ulubioną zabawkę tak, żeby leżała koło samochodu i podbiegnij do niej. Pokaż psu, że nie ma się czego bać.


2. Oswajanie psa z autem


Należy pamiętać, że pies nie rozumie potrzeby przemieszczania się samochodem. Dlatego nie możemy oczekiwać od psa, który nigdy nie jechał w samochodzie, że od razu, gdy otworzymy drzwi, wskoczy do auta i całą drogę przejedzie bez jakiegokolwiek szmeru. Jazda samochodem dla psa, który nigdy nie miał z nim do czynienia, bądź ma traumę związaną z autem (potrącenie, zamknięcie samego psa w aucie etc.) można porównać z pierwszym skokiem na bungee dorosłej osoby. Dlatego, nawet gdy uda nam się przekonać psa do wejścia do samochodu nie oznacza to, że nie musimy już wykonać żadnej pracy. Kilka tygodni przed planowaną podróżą zabieraj swojego psa na przejażdżki trwające około 10 minut. Nie musi to być jazda w jakimś konkretne miejsce. Może to być podróż do parku bądź lasu, gdzie do tej pory ze swoim pupilem chodziłeś na pieszo.

Pokaż psu, że jazda samochodem kończy się czymś przyjemnym. Gdy się zatrzymasz, pochwal swojego psa za dobre zachowanie w samochodzie i poczęstuj go przysmakiem. Wypuść z auta czworonoga i idź z nim na spacer. W drodze powrotnej również za posłuszną jazdę w samochodzie daj psu nagrodę.

 

3. Zabezpiecz psa w aucie


W Polsce nie mamy przepisów, które mówiłyby wprost, jak zabezpieczyć psa podczas jazdy samochodem. Chcąc mieć pewność, że w razie kolizji drogowej, wszyscy pasażerowie wyjdą z wypadku bez szwanku pilnujemy przecież, aby każdy miał zapięte pasy. Taka sama zasada powinna obowiązywać również zwierzęta. Nawet najmniejszy pies powinien być w odpowiedni sposób zabezpieczony w pojeździe. Nie można trzymać go na kolanach, a tym bardziej nie powinien bez nadzoru siedzieć na przednim siedzeniu. Podczas kolizji drogowej mógłby przelecieć przez przednią szybę. Jeżeli pies ma większe gabaryty, powinien być przewożony w specjalnych metalowych klatkach.

Jeżeli pies jest mniejszych gabarytów pamiętaj, żeby uczyć go jazdy w zapiętych szelkach. Wielu właścicieli psów przerażają przeważnie klatki transportowe. Przed umieszczeniem psa w klatce transportowej naucz go w niej przebywać.

Jeżeli kupisz kojec postaw go w domu, aby oswoić z nim psa. Najlepszym miejscem będzie kącik, w którym lubi przebywać Twój pupil. Włóż do niego ulubione zabawki oraz przysmaki. Tak oswojony pies z nowym nabytkiem nie będzie czuł zagrożenia, gdy transporter zostanie umieszczony w samochodzie. Można też w samochodzieu mieścić ulubione legowisko psa (o których pisaliśmy m.in. tu "Legowisko dla psa - jakie kupić?")


4. Unikanie jazdy w upały


Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, nigdy nie jedź w upalne dni z psem. Słońce przebijające przez szybę bardzo szybko go zmęczy. Pies będzie kojarzył jazdę samochodem z lękiem. Przed planowaną podróżą postaw samochód w zacienionym miejscu. Jeżeli nie masz takiej możliwości, kilka minut przed ruszeniem przewietrz samochód. Otwórz szyby oraz bagażnik na kilka minut, żeby w aucie wymieniło się powietrze.

Rób częstsze postoje niż zazwyczaj, aby pies mógł napić się wody. Kup specjalne rolety samochodowe, aby promienie nie świeciły bezpośrednio na psa. Jadąc autem unikaj przeciągów, ponieważ dźwięk taki drażni wrażliwe uszy psa oraz możesz doprowadzić do zapalenia ucha.


5. Komfort jazdy psa


Jeżeli planujesz przewozić sporo rzeczy w samochodzie, nie zapomnij o zaplanowaniu miejsca dla psa. Pies, tak jak człowiek potrzebuje odpowiedniego komfortu podczas podróży. Jeżeli pies nauczony jest jazdy w bagażniku i nagle okaże się, że ma zaledwie 20% tego co zawsze miejsca, może z nerwów dostać torsji.

Dostosowanie się do tych 5 wskazówek zagwarantuje, że podróż z pupilem stanie się przyjemną wyprawą, a nie udręką.
 

Transportery dla psa i kota
zdjęcie: rmgaylord0 / pixabay.com                                                                                                                                                          (sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 21 Artykuł nie był pomocny 21
}