Darmowa dostawa od 250,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ogród wertykalny - zrób to sam!

2017-06-12
Ogród wertykalny - zrób to sam!Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce tzw. ogrody wertykalne. Tego typu nasadzenia możemy coraz częściej spotkać nie tylko na zewnątrz budynków i na murach ogrodzeniowych, ale również w prywatnych domach, restauracjach czy galeriach. W naszym klimacie prostsze w utrzymaniu są ogrody usytuowane wewnątrz budynków i na balkonach, dlatego to właśnie na ich opisaniu skupimy się w tym artykule.

Zalety posiadania ogrodu pionowego w mieszkaniu


Ogrody wertykalne, zwane też ogrodami pionowymi lub zielonymi ścianami, posiadają szereg zalet. Takie nasadzenia to doskonały sposób na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Zielone ściany skutecznie redukują ilość kurzu w powietrzu, przez co są rekomendowane dla alergików. Ogrody pionowe są nie tylko piękną ozdobą salonu, czy kuchni, ale też dzięki sporej ilości roślin, skutecznie regulują poziom wilgoci w powietrzu. Nie można też zapominać o podstawowej zalecie takiej zielonej ściany - rośliny działają odprężająco i zmniejszają stres.

Jak zbudować ogród wertykalny?


Wbrew powszechnej opinii, założenie ogrodu wertykalnego w domu nie musi być kosztowne. Jeśli zdecydujemy się na niewielki ogród pionowy, który nie zajmie całej ściany w salonie, to z jego wykonaniem poradzi sobie każdy, kto ma smykałkę majsterkowicza. Wykonany samodzielnie niewielki ogród wertykalny w salonie czy kuchni sprawi dużo radości domownikom.

Stanowisko


Ogród wertykalny najlepiej założyć na dobrze oświetlonej ścianie. Ważne, by pomieszczenie, w którym chcemy założyć ogród wertykalny nie było położone z północnej strony - wówczas rośliny mogą mieć za mało dostępu do światła słonecznego i może zachodzić konieczność ich doświetlania.

Konstrukcja


Jeśli chcemy założyć ogród wertykalny o dużych rozmiarach, to jego wykonanie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie - wówczas w kształcie i rozmiarze ogrodu ogranicza nas jedynie nasza własna fantazja, pomysłowość i finanse, które możemy przeznaczyć na ten cel. Z kolei, jeśli chcemy samodzielnie wykonać konstrukcję "zielonej ściany", to ograniczają nas jeszcze nasze zdolności techniczne.

Ogród wertykalny z paneli
Firmy zajmujące się budową pionowych ogrodów, układają zazwyczaj konstrukcję z gotowych paneli, które są wyposażone w system nawadniania. Możliwy jest również zakup gotowych paneli i samodzielny montaż, jednak trzeba mieć świadomość, że wówczas cena takiego ogrodu wertykalnego będzie wyższa niż w przypadku zielonej ściany wykonanej którąś z poniższych metod.

Ogród wertykalny z palet
Bardzo prosty do wykonania jest pionowy ogród z palety. Będzie on doskonałą ozdobą tarasu czy balkonu i sprawdzi się, jeśli posadzimy w nim kwiaty jednoroczne czy zioła. Do jego wykonania potrzebna jest paleta, folia ogrodowa, ziemia ogrodowa, podstawowe narzędzia (młotek, papier ścierny, zszywacz tapicerski ze zszywkami) i rośliny. Jeśli nie lubimy surowego wyglądu palety, możemy ją pomalować farbą olejną w dowolnym kolorze.products

Ogród wertykalny z tworzywa sztucznego, filcu
Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie roślin w “kieszeniach” z tworzywa sztucznego czy filcu. W sprzedaży są dostępne gotowe moduły na kilka donic, które możemy umieścić na samodzielnie przygotowanej ramie z drewna czy metalowych rurek. Warto też przymocować do ramy płytę z tworzywa PVC i dopiero do takiej konstrukcji przytwierdzić kieszenie z materiału, w których umieścimy doniczki z roślinami. Takie zabezpieczenie jest gwarancją, że wilgoć z roślin nie będzie wnikać w ścianę.

Ogród wertykalny z butelek plastikowych, rynny
Do zrobienia pionowych nasadzeń może nam posłużyć wiele rzeczy, które mamy w domu i które nie są nam już potrzebne. Doskonale w tym celu sprawdzą się plastikowe butelki po napojach, stare rynny, a nawet plastikowe tuby po bombkach. Wystarczy w nich wyciąć otwory, zasypać ziemią ogrodnicza i posadzić lub posiać rośliny. Konstrukcję wystarczy zawiesić na balkonie czy w kuchni. W łatwy i bardzo tani sposób można zrobić własny zielnik, czy mini warzywnik. Jeśli potrafimy ozdabiać przedmioty metodą decoupage, to ozdobiona w ten sposób stara rynna czy plastikowa tuba, zyska bardzo uroczy wygląd.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego?


Zakładając "zieloną ścianę" warto dokładnie przemyśleć dobór roślin. Należy pamiętać, że
do uprawy wertykalnej najlepiej wybierać rośliny, które nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych oraz takie, które nie potrzebują dużej ilości miejsca na rozwój bryły korzeniowej.

Kwiaty i rośliny zielone

Ogród wertykalny w salonie to doskonałe miejsce do posadzenia gatunków o pokroju płożącym (pasiatka zwisła, bluszcz pospolity, filodendron pnący). Wspaniały efekt dają też posadzone paprocie, guzmanie, zielistki i niedpośpiany.

Zioła i warzywa
Ogród wertykalny w kuchni lub na balkonie to idealne miejsce do założenia własnego mini zielnika i mini warzywnika. Chcąc założyć zielnik w takiej formie, najlepiej postawić na sprawdzone gatunki. W pionowych nasadzeniach sprawdzi się tymianek, bazylia, oregano, mięta, melisa, pietruszka, kolendra i majeranek. Zielone ściany można też tworzyć z wybranych gatunków warzyw. Dobrze w takich uprawach rośnie cykoria, rukola, jarmuż, burak liściowy, szczypiorek, seler naciowy, a nawet szpinak.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 211 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Szybka i sprawna dostawa. Towar zgodna z opisem
2024-03-19
To co chciałem, starannie zapakowane, w obiecanym terminie. Mój błąd skorygowany natychmiast. Więcej nie trzeba
pixel