Data publikacji: 2017-10-31

Od gumowej kaczuszki do fabryki lodów z piany

Udostępnij na Google+

Dla dzieci, które uwielbiają się kąpać, to fantastyczna rozrywka. Tym, które – z różnych powodów – na propozycję kąpieli reagują strachem i płaczem, mogą pomóc przezwyciężyć negatywne nastawienie. Jakie zabawki do kąpieli wybrać i jak dbać o ich higienę?

Zdarza się, że maluch reaguje płaczem i krzykiem na kąpiel. Powodów takiej sytuacji może być wiele – np. zbyt zimna lub zbyt gorąca woda, zachłyśnięcie się podczas kąpieli, piana szczypiąca w oczy... Strach przed wieczornym myciem zawsze ma konkretne podłoże i nie wolno go lekceważyć. Niezależnie jednak od jego przyczyny, jednym ze sposobów na zmianę negatywnego nastawienia naszej pociechy jest zabawa w wannie. Urozmaicą ją różnego rodzaju zabawki i akcesoria, przeznaczone do użytku w wodzie.

Rodzaje zabawek do kąpieli


Akcesoria do kąpieli to znakomity pomysł na radosną zabawę przed snem i uczenie dziecka kojarzenia wieczornego mycia z przyjemnością i radością. Jakie wybrać spośród ogromnej liczby propozycji dostępnych na rynku?

• Dla dzieci najmłodszych atrakcją będzie zabawa pływającymi, kolorowymi, gumowymi lub plastikowymi figurkami – kaczuszkami, żółwikami, delfinami itp.
• Zabawki na przyssawki pozwalają na aranżację przestrzeni w wannie i wokół niej rybkami, ośmiornicami, rozgwiazdami itp. – samodzielną lub przy pomocy rodziców. To świetna propozycja zarówno dla dzieci starszych, samodzielnie siedzących w wannie, jak i maluchów.
• Zabawki interaktywne, np. latarnia-piramidka, która rozbłyśnie światłem po ustawieniu wszystkich modułów, fontanna tryskająca wodą, kran, z którego po uruchomieniu leci woda czy fabryka lodów z piany, okręt podwodny lub zestaw do wyławiania potworów morskich to znakomity pomysł na rozrywkę dla dzieci powyżej 18.–24. miesiąca życia.
• Krzesełka ułatwiają bezpieczną i przyjemną kąpiel niemowlęcia, które nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć, jednocześnie dostarczając radości z przelewania wody z dołączonych pojemników, wciskania i obracania ruchomych elementów umieszczonych na stoliczku przed dzieckiem.
• Książeczki do kąpieli – wodoodporne, szeleszczące, piszczące i zmieniające kolor to zabawka dla niemowląt.
• Piankowe puzzle do kąpieli pomagają łączyć zabawę z nauką literek, cyferek itp.
• Kredki do wanny pozwalają na twórczą zabawę i ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka.

Wybierając zabawki do kąpieli...


  • weź pod uwagę wiek dziecka – im dziecko starsze, tym zabawka może być bardziej skomplikowana w obsłudze. W naszym sklepie znajdziesz zabawki do kąpieli dla dziecka rocznego, ale i dwulatka.
  • zwróć uwagę na jakość wykonania i użyte materiały – przy zakupie sprawdź, czy na opakowaniu znajdują się dane producenta i importera, oznakowanie zgodne z polskim prawem (takie jak ostrzeżenia, wiek dziecka, dla którego przeznaczona jest zabawka, informacje, takie jak: nie zawiera bisfenolu A, PVC, ftalanów, deklaracja zgodności WE)

Jak wyczyścić zabawki do kąpieli?


Na akcesoriach i zabawkach do kąpieli oraz wewnątrz nich mogą osadzać się resztki kosmetyków (np. tłustych emulsji do kąpieli niemowląt), a gumowe kaczuszki i inne zwierzaki są zmorą rodziców, bo małe otworki powodują, iż zostaje w nich woda – pożywka dla bardzo groźnych dla zdrowia dziecka pleśni. Dlatego zabawki do kąpieli należy nie tylko dokładnie osuszać po użyciu, ale również regularnie czyścić.

W usuwaniu wszelkich pozostałości kosmetyków, bakterii i pleśni najlepiej sprawdza się roztwór octu, ewentualnie z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego.
 

Przepis na płyn do czyszczenia zabawek do kąpieli


Składniki
½ szklanki octu
1 l wody ciepłej, przegotowanej wody
2 łyżeczki olejku herbacianego (opcjonalnie)

Wodę wymieszać z octem i olejkiem, w tak przygotowanym roztworze zanurzyć zabawki na kilka minut, a następnie dokładnie je w nim umyć i przepłukać (szczególnie te gumowe, z małymi dziurkami – przy nich należy kilkakrotnie wciągnąć roztwór do środka). Po myciu zabawki wypłukać w czystej, ciepłej wodzie (uwaga, zbyt wysoka temperatura może spowodować zdeformowanie materiału, z których zostały wykonane!), a następnie wysuszyć.

Zabawek do kąpieli nie należy przechowywać w woreczkach, do których nie ma dostępu powietrza – takie warunki sprzyjają rozwojowi pleśni i bakterii. Najlepiej sprawdzą się tu specjalne organizery, higieniczne i przewiewne, lub siatki z tworzywa sztucznego.

Pamiętaj! Niezależnie od wieku dziecka, w żadnym wypadku nie wolno zostawiać go w kąpieli bez opieki nawet na chwilę!

 


 

Zabawki do kąpieli

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 1 Artykuł nie był pomocny 0
}