Data publikacji: 2015-08-17

Nawóz Vila - jesienna pielęgnacja trawnika

Udostępnij na Google+

Jesienne nawożenie trawnika jest bardzo istotnym zabiegiem, a dobre przygotowanie do przezimowania ma istotny wpływ na kondycję trawy w następnym sezonie wegetacyjnym.

Jeżeli trawnik pokryty jest filcem, należy najpierw przeprowadzić zabieg aeracji, czyli usunięcia nie rozłożonej darni, która nawarstwia się w ciągu roku. Filc blokuje bowiem dostęp wody i składników pokarmowych do warstwy korzeniowej roślin, powodując gorsze wchłanianie się i ulatnianie składników pokarmowych. 

Po tym zabiegu należy wykonać nawożenie trawnika. Powinniśmy je przeprowadzić dwukrotnie: od połowy sierpnia do początku października, w odstępie ok. 30 dni. Jesienią, a także wczesną wiosną, stosujemy nawozy bezazotowe typu PK - jak nawóz jesienny do trawników Vila. W jego składzie znajduje się duża ilość potasu (K), który wpływa na zwiększenie odporności traw na choroby i przemarzanie. Oprócz potasu zawiera on fosfor (P) odpowiadający za wzrost systemu korzeniowego, a także wapń (CaO), który odkwasza glebę. Nawóz ten dostępny jest w kilogramowym opakowaniu kartonowym. Na większe powierzchnie polecamy zakup nawozu w ekonomicznym worku z promocyjnej serii 10+2kg gratis. Przy jednokrotnym stosowaniu wystarcza on na około 600 m2 trawnika. Oryginalny nawóz jesienny Vila produkcji norweskiej posiada jednorodne granule o małej pylistości, które doskonale się rozpuszczają i umożliwiają szybkie pobranie składników przez system korzeniowy rośliny. Stosowanie nawozu jest bardzo proste: wystarczy odmierzyć odpowiednią dawkę zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu, a następnie równomiernie rozsypać go na całej powierzchni trawnika. Na koniec obficie podlać nawożony trawnik. Pamiętajmy, że jedna garść mieści około 40 gr nawozu.

Trawniki należy kosić aż do późnej jesieni, tak , aby na zimę pozostały krótko skoszone. Długa trawa sprzyja bowiem rozwojowi chorób grzybowych. Należy również usuwać opadłe liście z trawnika, gdyż mogą one powodować gnicie trawy.
 

Sprawdź nawozy do trawy Yara Vila

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 3 Artykuł nie był pomocny 0
}