Data publikacji: 2016-09-06

Najlepsze sposoby na porządek w pokoju dziecięcym

Udostępnij na Google+

Pokój dziecięcy to dla dorosłego istny poligon. Nieraz możemy nadepnąć na ostry kant plastikowego klocka lub potknąć się o samochodzik, czy lalkę. Każdy z nas musi nauczyć swoje dziecko sprzątania i utrzymywania porządku w pokoju po skończonej zabawie. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to bardzo trudne zadanie. Jednak jesteśmy tu po to, aby trochę je ułatwić. Przedstawiamy proste sposoby, które pomogą Twojemu dziecku w utrzymaniu porządku.

Ponieważ w każdym z nas drzemie potrzeba prywatności i niezależności, własny pokój to miejsce dla dziecka, w którym przechowuje swoje największe skarby, gdzie nikt mu nie przeszkadza. W tym miejscu powstają pierwsze pomysły do spełnienia w niedługiej lub dalekiej przyszłości. Tutaj rozmyśla, uczy się marzyć, a my musimy jedynie pokazać mu jak zapanować nad porządkiem w pokoju, aby bałagan nie rozpraszał myśli.

Strefy w pokoju dziecięcym


W celu utrzymania porządku w pokoju dziecka warto podzielić go na umowne strefy, które ułatwią dzieciom wykonywanie codziennych czynności.

Zabawa

Strefa zabawy jest niezbędna w pokoiku każdego malucha. Powinna znajdować się w miejscu bardzo dobrze oświetlonym przez światło słoneczne, a także światło górne. Dobrze będzie, jeśli nie zaplanujemy umiejscowienia tej strefy w centralnej części pokoju. W przeciwnym przypadku nieład w tym miejscu będzie wprost nie do ogarnięcia. W tej strefie mile widziane są wszelkiego rodzaju stoliczki, krzesełeczka, pudła, pudełeczka i szkatułki. Na podłodze warto rozłożyć specjalną matę antypoślizgową lub dywanik. To ochroni nasze dziecko przed zimnem ciągnącym od podłogi.

Nauka

Ta strefa jest niezbędna w pokoju dziecka w wieku szkolnym. W tym przypadku wybieramy najlepiej oświetlone miejsce w pokoju. Oczywiste jest, że tutaj będzie niezbędne biurko, wygodne krzesło, szafeczka na różne pomoce naukowe i odpowiednie oświetlenie.

Garderoba

W tej części pokoju powinny być umieszczone meble, w których mamy wszystkie ubrania dziecka. Ważne jest to, aby w pokoju przedszkolaka rzeczy niezbędne dla dziecka znalazły się na niższych półkach, aby miało do nich szybki dostęp.

Wypoczynek

To tak naprawdę strefa snu. Tutaj najważniejsze jest łóżko, stoliczek nocny i lampka. Lampeczka nocna powinna mieć ciepłą barwę światła, aby stworzyć idealny klimat do zasypiania. Co ważne, łóżko powinno być ustawione jak najdalej od okna. Dzięki temu promienie słońca nie będą padały na łóżko. Co więcej, pamiętajmy o tym, że nie można montować głównego oświetlenia centralnie nad łóżkiem, ponieważ zbyt mocne natężenie światła będzie przeszkadzać w wypoczynku.

Funkcjonalne meble dla dzieci


Warto wybrać meble, które będą nie tylko ładne, ale również bezpieczne i funkcjonalne. Meble w pokoju dziecka nie powinny mieć ostrych krawędzi oraz szklanych dodatków. Ważne jest to, aby były wykonane z naturalnych materiałów. Najlepsze będą te, które będą mają uniwersalny styl i kolor. Dzięki temu nie będziemy musieli ich wymieniać co kilka lat. Jeśli w pokoju mamy kilkoro dzieci, warto zainwestować w piętrowe łóżka. Zwróćmy uwagę na to, aby pod łóżkiem znalazły się małe szuflady na dziecięce zabawki i drobiazgi.

Oprócz łóżka i szafy, w pokoju dziecka powinien znaleźć się również regał na książki, który oprócz samych książeczek pomieści również pudełka z zabawkami, czy pluszowe misie. Organizując pokój dla dziecka, zwróćmy uwagę na to, aby nie zabrakło w nim kolorów. Wtedy będzie w nim miło i przytulnie.


Przegląd rzeczy dziecka


Co jakiś czas dobrze jest wspólnie z dzieckiem przejrzeć wszystkie jego rzeczy. Jeśli mamy jakieś za małe ubranka, możemy je oddać innym dzieciom. Zapytajmy naszej pociechy, jakimi zabawkami już się nie bawi i które z nich chciałoby oddać młodszym kolegom, koleżankom z osiedla lub biednym dzieciom. Oczywiste jest to, że w tym przypadku nie oddajemy zepsutych zabawek, tylko te dobre, którymi dziecko już się nie bawi. Najlepiej będzie, jeśli ono samo wybierze, z którymi zabawkami chciałoby się pożegnać.

Pudła, pudełka i pudełeczka

Dzięki różnego rodzaju pudłom ułatwimy naszemu dziecku utrzymanie porządku w swoim pokoju. Najlepiej będzie, jeśli kupimy ich kilka 3-4 i w każdym z nich będą znajdować się inne rodzaje zabawek. Na przykład w pudle nr 1 będą tylko plastikowe klocki, w pudle nr 2 małe samochodziki lub lalki, a w pudle nr 3 tylko pluszaki. To z pewnością ułatwi utrzymanie ładu i porządku w pokoiku.


Szkatułki i kuferki

To niezbędnik każdej kobietki tej małej i nastolatki, który również znajdziemy w Przydomu.pl W takich szkatułkach zmieszczą się spinki do włosów, gumeczki, bransoletki, wisiorki i wiele innych małych skarbów. Jest to również niezbędny element zapewniający ład i porządek w damskim pokoiku.


Jak dostosować pokój do wieku dziecka?


Pamiętajmy o dostosowaniu pokoju do wieku dziecka. Inaczej zaaranżujemy pokój dla niemowlaka, przedszkolaka i nastolatka.

W pokoju noworodka powinien być on przygotowany tak, aby czynności wykonywane przez nas przy dziecku były jak najprostsze i szybkie. Tutaj niezbędne jest łóżeczko, komoda z niezbędnymi rzeczami dla dziecka, przewijak i dużo miejsca na podłodze, gdzie dziecko będzie raczkować.

Największe zmiany przeprowadzamy w pokoju przedszkolaka. Tutaj zaczynamy dzielić pokój na strefę wypoczynku, zabawy i garderoby.

Kolejne zmiany wprowadzamy, kiedy dziecko wejdzie w okres szkolny. Wtedy musimy zadbać o strefę nauki, w której niezbędne będzie biurko i wygodne krzesło. Jednak w tym czasie, również pozostawiamy jeszcze strefę zabawy. Później dziecko już samo powinno decydować o zmianach, które chce wprowadzić w swoim pokoju.
 

Szkatułki i kuferki na sekrety małych domowników
zdjęcie: andremergulhaum / pixabay.com

(sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 3 Artykuł nie był pomocny 0
}