Data publikacji: 2016-04-25

Meble z technorattanu - czy i dlaczego warto?

Udostępnij na Google+

Meble ogrodowe z technorattanu nie bez przyczyny zyskują sobie w ostatnich latach rzesze fanów. Co takiego tkwi więc w materiale, który nazywamy technorattanem?

Czym jest technorattan?


Technorattan najkrócej można opisać jako syntetyczny rattan lub sztuczny rattan. W opisach producentów spotkamy się też z wymiennie stosowaną nazwą polirattan, polyrattan lub najkrócej - petan. Materiał ten powstaje jako syntetyczna żywica z utrwalonych przed promieniami UV włókien polietylenowych, polipropylenowych lub poliuretanowych ( o rodzaju materiału najlepiej dowiadywać się u producenta danego zestawu mebli). Dzięki swoim właściwościom, technorattan wykorzystywany jest do produkcji mebli ogrodowych, donic i różnego rodzaju dekoracji.


Jakie są zalety mebli z technorattanu?


1. Estetyka

Technorattan swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest po prostu… ładny. Ciasne sploty kojarzą się z naturalnymi materiałami, jak rattan czy wiklina, będąc jednak dużo bardziej od nich trwałe. Dzięki temu meble z technorattanu używane są nie tylko w altanach i pod gołym niebem, ale służą także jako meble tarasowe i hotelowe. Możliwości wykorzystywania technorattanu rosną tym bardziej, że świetnie komponuje się on w połączeniu z innymi materiałami, jak np. stal, szkło, drewno czy tkaniny.


2. Bogaty wybór wzorów i kolorów

Technorattan może imitować wiele różnych materiałów, dlatego w sklepach znajdziemy zarówno włókna przypominające wiklinę, o kolistym przekroju oraz takie, które niczym hiacynt wodny będą całkiem płaskie. Dodatkowo, dzięki możliwości dowolnego zabarwienia technorattanu, meble dostępne są w w wielu kolorach. Najpopularniejsze pozostają jednak ciemne brązy i beże - nie bez powodu, bo to właśnie one najpiękniej komponują się z zielenią ogrodu. Syntetyczny rattan daje projektantom duże pole do popisu, dzięki czemu meble z niego wykonane mogą być zarówno eleganckie i klasyczne, czy nowoczesne i modne.3. Trwałość

Żywotność technorattanu to, w naszych warunkach klimatycznych, jedna z najważniejszych pobudek do wyboru tego właśnie materiału. W przeciwieństwie do naturalnego rattanu, nie jest on wrażliwy na opady i wilgoć. Na technorattanowych meblach nie robi też wrażenia nagła zmiana temperatury ani piekące słońce. Choć zaleca się ich zimowanie w zadaszonym i suchym miejscu, to jednak nie musimy biec z pokrowcem na meble za każdym razem, gdy nad działką zbiorą się deszczowe chmury. Nie dotyczy to jednak dodatkowych elementów mebli, jak np. poduszki - tu uważnie przyjrzyjmy się zaleceniom producenta.

Kolejna z zalet to odporność na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne - włókna tego materiału są na tyle elastyczne, że nie pękają jak np. wiklina. Ustrzeże nas to przed nieprzyjemnymi zadrapaniami, czy kłopotliwymi zaciągnięciami ubrań.


4. Technorattan jest eko

Kolejnymi, nie wspomnianymi wcześniej, nazwami tego materiału jest eko-rattan czy eco-rattan. Skąd takie określenia dla przedmiotów wykonanych ze sztucznego materiału? Po pierwsze, materiał z którego tworzone są włókna do techorattanowej plecionki to polietylen lub polipropylen, zdatne do recyklingu. Po drugie, żywotność tych mebli zapobiega corocznemu wymienianiu tanich, plastikowych zestawów, których nie da się już przetworzyć. W przypadku mebli technorattanowych mówi się przeważnie o okresie 15 lat ich najlepszej kondycji, choć przy braku uszkodzeń mechanicznych mogą wytrzymać dużo dłużej...


5. Łatwa pielęgnacja

O zabrudzenia mebli nietrudno, zwłaszcza w ogrodzie. Dlatego z pewnością za zaletę technorattanu warto uznać fakt, że nie chłonie on zapachów ani przebarwień np. z rozlanego soku czy wina. Jeśli meble się zabrudzą, wystarczy przemyć je wodą z mydłem lub innym środkiem, a będą jak nowe. Jeżeli z kolei meble były zimowane w zakurzonym schowku, bez problemu można dokładnie oczyścić je z pomocą węża ogrodowego. Sztuczny rattan niesie ze sobą też brak konieczności wykonywania corocznych zabiegów konserwacyjnych, jak np. w przypadku drewna.


6. Stabilne i lekkie

Wiele modeli mebli z technorattanu wykonanych jest na stelażach, dzięki czemu zachowują swój kształt i stabilność przez długie lata. Nie wpływa to jednak na gwałtowny wzrost wagi mebli, które można swobodnie przenosić w dowolnie wybrane miejsce. Z drugiej strony, meble nie są tak lekkie jak te wykonane z plastiku, dzięki czemu stoją pewnie nawet podczas wiatru.

O zaletach mebli technorattanowych jednak najlepiej przekonać się samodzielnie. Choć nie należą one do najtańszych, to jednak wspomniane wyżej zalety przemawiają na ich korzyść. Eleganckie i trwałe - wypróbujesz?
 

Znajdź zestaw mebli ogrodowych dla siebie!
zdjęcie: svetoslavpp / pixabay.com

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 13 Artykuł nie był pomocny 3
}