Data publikacji: 2016-01-15

Legowisko dla psa - jakie kupić?

Udostępnij na Google+

Kiedy do naszej rodziny ma dołączyć nowy, czworonożny przyjaciel, staramy się przygotować dla niego wszystko jak najlepiej. Podobną troską otaczamy psy, które od wielu lat wiernie towarzyszą nam na każdym kroku. Oprócz prawidłowego żywienia, przysmaków i pieszczot możemy sprezentować im zabawki, a co ważniejsze - wygodne i dobre dla ich zdrowia legowisko.

 

Dlaczego legowisko?

  • pies śpiąc na gołej podłodze niszczy swój kręgosłup, a na stawach wykształcają się po jakimś czasie odciski
  • z drugiej strony, spanie zwierząt wraz z nami, w łóżku, jest niehigieniczne i uczy psa złych nawyków
  • dłuższe leżenie nie tylko na płytkach, ale nawet drewnianej podłodze prowadzi do ochłodzenia organizmu, a w efekcie do problemów ze zdrowiem i stawami
  • umieszczone w bezpiecznym miejscu posłanie staje się “jego” miejscem, z którego może spokojnie obserwować domowników
  • brzegi i wyższe ścianki legowiska zaspokajają potrzebę wtulenia się w coś, ochrony tyłów- to instynktowne zachowanie zwierzęcia

Gotowe do kupienia legowiska dla psów przeważnie wykonane są z różnego rodzaju materiałów, zwykle bardziej odpornych na zadrapania i brud, niż te używane przez nas na co dzień. Niezwykle gustownie wyglądają również legowiska dla zwierząt wykonane z wikliny - doświadczenie pokazuje jednak, że zwłaszcza w przypadku aktywnych psów, takie posłanie nie będzie długo cieszyło naszych oczu. Alternatywą dla takiego legowiska są konstrukcje wykonane z tworzyw sztucznych, jak technorattan, w których ułożyć można miękką poduszkę, aby pies miał ciepło i wygodnie.


Właściwy rozmiar

Jeśli chodzi o rozmiar legowiska, to jest to podstawowa rzecz, którą powinniśmy sprawdzić podczas zakupów dla naszego zwierzaka. Jeśli pupil jest młody i ciągle rośnie, warto przewidzieć jak szybko będzie potrzebne mu nowe, większe posłanie. Zwierzęta, jak każdy z nas, lubią wygodny wypoczynek, jednak nie zawsze potrzebują do tego rozległego legowiska. Najlepiej dobrać takie, która nie będzie ani za duże ani za małe - zwierzęta w zależności od swojego charakteru lubią bowiem odrobinę izolacji, możliwość wtulenia się w kawałek materiału. Z drugiej strony, są też psy które za żadne skarby nie wejdą do zamkniętego w części legowiska czy najbardziej szykownej budy.

Obiegową metodą dobrania idealnego rozmiaru legowiska jest zmierzenie długości ciała psa poczynając od pyska do nasady ogona i dodanie do wyniku około 10-20 cm. Weźmy też pod uwagę, jak długie łapki ma nasz pies, pozwoli to z kolei ustalić, jak szerokie ma być posłanie. Po dłuższej przyjaźni z psem będziemy wiedzieć nawet, w jaki sposób ten uwielbia spać - czy spędza większość czasu zwinięty w kuleczkę, czy raczej goni za niewidzialnymi kotami, przebierając łapami.

Dla komfortu naszego zwierzaka i trwałości legowiska, ważne jest również jego wypełnienie. Niegasnącą popularnością cieszą się wypełnienia piankowe, które chwalone są za dużą elastyczność i odporność na odkształcenia. Legowisko piankowe nie wygniecie się szybko, co groziłoby psu spaniem praktycznie na gołej podłodze. Innym rodzajem wypełnienia są kulki silikonowe, które również są odporne na odkształcenia i pranie, jednak cena takich legowisk jest znacznie wyższa.Akcesoria dla zwierząt, w tym i legowiska, wymagają naszej uwagi również po zakupie. Regularne sprzątanie takiego zwierzęcego kącika, możliwość wyjęcia i wytrzepania dodatkowej poduszki, czy wyprania materiałowej powierzchni z pewnością będą konieczne po jakimś czasie. Może się wtedy okazać, że pozornie mniej przyjemny w dotyku materiał nie robi psu większej różnicy, ale w utrzymaniu czystości będzie dla nas o wiele łatwiejszy. Podobnie jest z kolorami - na jasne barwy możemy postawić tylko, gdy pies naprawdę rzadko się brudzi. Inaczej błoto i piasek szybko pozbawią materiał całego uroku. Jasny kolor nie jest również przyjacielem zwierzaków o ciemnej sierści, która będzie bardzo widoczna na powierzchni materiału.

Przede wszystkim: odpowiednie miejsce

Gdy wybierzemy już konkretne posłanie dla czworonoga, kolejnym krokiem jest znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca. Wyobraźmy sobie, gdzie nasz pupil zazna największego spokoju? Na pewno nie w przejściu, którym wszyscy członkowie rodziny często się przemieszczają - narazi to psa na niepotrzebny stres. Również miejsca zbyt gorące (pobliże kaloryferów) i przewiewne (okna i drzwi) nie będą sprzyjały jego zdrowiu i samopoczuciu. Hałaśliwe urządzenia również nie są sprzymierzeńcami dobrego wypoczynku. Na ile to więc możliwe, starajmy się znaleźć psu spokojny kąt, bez nadmiernego hałasu i przeciągów.

Jak już było to wspomniane wyżej, właściciel czworonoga może nawet kilkukrotnie przekonać się, jak grymaśny potrafi on być w stosunku do legowisk, zanim znajdzie te najbardziej odpowiednie. Niektórym pupilom wystarczy bowiem zwykłe, proste legowisko z pianki i stary kocyk, w który będzie się mógł bezpiecznie zawinąć. Najważniejsze, to nie obrażać się na psa, że nie polubił kupionego przez nas super-legowiska, ale zaakceptować jego preferencje, inaczej będziemy tylko frustrować się kolejnymi, zniszczonymi legowiskami.
 

 

Sprawdź legowiska dla psa w Przydomu.pl
zdjęcie: mehihe / pixabay.com

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 15 Artykuł nie był pomocny 0
}