Data publikacji: 2016-06-29

Koty rasowe - 5 pięknych i modnych kocich ras

Udostępnij na Google+

Są zgrabne, tajemnicze, zwinne i posiadają charakter, za które się je kocha lub omija szerokim łukiem. Mowa o kotach, czyli najpopularniejszych obok psów zwierzętach domowych. Choć przeważnie na naszych podwórkach i osiedlach spotykamy się z potomkami szlachetnych “dachowców”, które nie mogą poszczycić się rodowodem, to jednak na popularności zyskują rasy, za które nowi właściciele są w stanie zapłacić równowartość miesięcznej pensji. Przedstawiamy 5 popularnych ras kotów, które najczęściej poszukiwane są przez miłośników kociego piękna.


1.Koty norweskie leśne


kot norweski leśnyKot norweski wzbudza szacunek i fascynację samą postawą - ta rasa należy do jednych z największych kotów domowych. Ich długie, bujne futro stanowi dowód na naturalne pochodzenie tych pięknych zwierząt z chłodniejszego klimatu. Mocna budowa tych kotów, silne mięśnie i gruby koćciec sprawiają, że waga poszczególnych okazów może dochodzić do 9 kg! Układają się one w obrębie szyi w obfitą kryzę, na tylnych nogach tworząc z kolei “portki”.

Futro kota norweskiego jest dwuwarstwowe, z wierzchu lekko szorstkie, ale za to zapewniające większą ochronę przed wilgocią. Ich uszy zwykle zakończone są pędzelkami, takimi jak u rysia, natomiast zawsze wnętrze ucha osłonięte jest sierścią. Charakterystyczne są ponadto dłuższe tylne łapy kotów norweskich, które w naturze ułatwiały im skoki i polowanie. Rasa ta uwielbia przebywanie na świeżym powietrzu, więc swobodnie można kota nauczyć spacerowania w szelkach. Z drugiej strony ich “dzika” natura nie przeszkadza w dobrym obyciu w mieszkaniu - bez problemu korzystają z kuwety, używają drapaków itp.

Koty leśne mają oczy migdałowatego kształtu, osadzone na pysku o prostych liniach, bez wgłębień w obszarze nosa. Kolejną ich ozdobą jest niezwykle puszysty ogon, który często noszą dumnie zadarty do góry. Całość cech wyglądu kotów norweskich sprawia, że wyglądają niemal jak pupile Wikingów.

Kot norweski leśny pozostaje świetnym myśliwym, dlatego w ramach rozrywki może przeganiać szkodniki z naszego podwórka. Przywiązuje się do właściciela, choć nie lubi być zmuszany do pieszczot. Koty leśne uważane są ponadto za bardzo inteligentne i dobrze socjalizujące się z domownikami, w tym i innymi zwierzętami.

włosie: półdługowłose
waga: kocury 6-9 kg, kotki 5-6 kg
barwa: bardzo szeroka paleta, wyłącza się umaszczenie charakterystyczne dla kotów syjamskich i birmańskich
oczy: duże, otwarte, migdałowate, kolor oczu zgodny z barwą futra


2. Koty brytyjskie krótkowłose


kot brytyjski krókowłosyChoć podobnie, jak w przypadku innych ras kotów, tak i pochodzenie kotów brytyjskich owiane jest legendą. Faktem jednak jest, że obecnie występujące koty tej rasy są efektem zabiegów, które miłośnicy tej rasy prowadzili w latach 50. XX w., by uratować zagrożoną po II wojnie światowej rasę. Kota brytyjskiego krzyżowano wówczas z persem niebieskim.

Kot brytyjski jest największym kotem krótkowłosym, jego waga moze dochodzić do 9 kg. Gęste, krótkie, ale miękkie (wręcz “pluszowe”) futro oraz średniej długości nogi sprawiają, że rasa ta wygląda na grubą. Ich duża, okrągła głowa osadzona jest ponadto na krótkiej szyi, a policzki i wyraźna broda dopełniają poważnego, budzącego respekt wyglądu “brytyjczyka”.

Charakter kota brytyjskiego można również uznać za szlachetny i iście królewski - zachowuje się dostojnie, raczej nie rozrabia, ceni sobie spokój i ciszę. Przywiązuje się jednak do właściciela, nie jest totalnym samotnikiem. Należy poświęcać uwagę pielęgnacji sierści tej rasy, minimum raz w tygodniu dobrze wyszczotkować. Ciekawostką jest, że kot znany nam z reklam marki Whiskas to także przedstawiciel brytyjskich kotów krótkowłosych. Podobno rasa ta była też pierwowzorem dla Kota z Chesire, znanego z “Alicji w Krainie Czarów”. Znany w Internecie mem z hasłem “co ja pacze?” również wykorzystał zdjęcie kota brytyjskiego :)

włosie: krótkowłose
waga: 4-9 kg
barwa: bardzo szeroka paleta
oczy: duże, okrągłe, kolory róże: pomarańczowe, złociste, niebieskie, turkusowe


3. Koty bengalskie, bengale, leopardety


kot bengalskiKot bengalski z pewnością zwraca na siebie uwagę pięknym umaszczeniem, dzięki któremu nazywany jest także leopardetem. Cętkowate futro, wydłużony, smukły tułów oraz długie pochylone ku przodowi uszy sprawiają, że rasa ta wygląda jakby niedawno opuściła egzotyczną puszczę. Choć koty bengalskie powstały w Stanach Zjednoczonych, to warto pamiętać, że jest wynikiem skrzyżowania kota domowego z dziko żyjącym w dalekiej Azji drapieżnym kotkiem bengalskim. W latach 70. XX wieku do puli genów tych kotów dodawano także cechy kotów abisyńskich, egipskich mau i amerykańskich krótkowłosych. Jako nową rasę organizacja TICA oficjalnie uznała leopardety dopiero w 1986 roku.

Kot bengalski ma wydłużony tułów, umięśniony, ale nie tęgi w budowie, ich tylne nogi są nieznacznie dłuższe, dając bengalom dobre warunki do skoków. Ich futro wyróżnia się efektem glitter, czyli pięknym połyskiem - ściśle przylega do ciała, jest krótkie. Choć może mieć różne barwy, to jednak niezmienne jest występowanie cętek. Kot może mieć także biały włos na podbródku, brzuchu i wewnętrznych partiach ud. Łatwy do zauważenia powinien być także znak litery “M” na czole kota bengalskiego, między oczami.

Koty bengalskie mają żywe, skore do zabaw usposobienie. Bardzo towarzyskie i silnie przywiązujące się do właściciela. Co ciekawe, lubią wodę i kąpiele, umieją pływać. Bengale są skore do spacerów, z uwagi na ich pochodzenie dobrze jest wiec zapewnić im sporo ruchu i przestrzeń do zabawy.

włosie: krótkowłose
waga: od 3 do 8 kg
barwa: szeroka paleta, najpopularniejsze jest jednak odmiana lamparcia - ciepłosłomkowe tło z brązowymi cętkami, węglowe oraz śnieżne
oczy: owalne, szeroko rozstawione, koloru złocistego, zielonego, żółtego lub brązowego


4. Koty sfinksy, kanadyjskie bezwłose


kot sfinksSfinksy, czyli kanadyjskie koty bezwłose, już od wielu lat cieszą się niegasnącą popularnością wśród miłośników egzotycznych kocich ras. Pierwszy protoplasta sfinksów przyszedł na świat w 1966 r. w Toronto, w rodzinie “zwykłych”, futrzastych kotów. Selektywne kojarzenie bezwłosych kotów doprowadziło do powstania całkiem nowej rasy, której przedstawiciel pierwszy raz został wpisany na listę organizacji CFA w 1998 roku.

Nagie koty kanadyjskie mają smukłe ciało zwieńczone równie zgrabną głową z dużymi uszami. Dobrze widoczny brzuch w przypadku pozbawionej sierści rasy może sprawiać wrażenie, jakby kot dopiero skończył obfity posiłek. Migdałowate oczy oraz wyraźnie zarysowane kości policzkowe, nos i brak wąsów tworzą charakterystyczny dla sfinksa obraz pyszczka. Koty sfinksy w niektórych partiach ciała mogą mieć też mniej lub bardziej pofałdowaną skórę.

Ze względu na brak futra koty sfinksy lepiej czują się w pomieszczeniach niż na dworze, z tego samego powodu regularnie zaleca się je kąpać (sebum nawilżające futro, którego nie ma gromadzą się na powierzchni skóry). Jeżeli wybieramy się ze zwierzakiem na podwórko, należy zadbać o zimowe okrycie lub o krem z filtrem UV w upalne dni! Podobnie należy zważać na higienę uszu u tego rasowego kota, ponieważ zanieczyszczenia łatwiej zbierają się z braku owłosienia.

włosie: brak, w dotyku zamszowy i wyraźnie ciepły
waga: 4-7 kg
barwa: bardzo szeroka paleta barw i wzorów
oczy: duże, lekko migdałowate (kształt cytryny)


5. Koty Maine coon, mainkun


koty maine coonKot Maine coon jest jednym z największych kotów domowych, a zarazem jedną z najmodniejszych ras w ostatnich latach. Ich niezwykle żywiołowy charakter, dostojny wygląd i ponadprzeciętna inteligencja sprawiają, że znajdują miłośników w wielu zakątkach globu.

Nazwa rasy jest połączeniem elementów jednej z teorii pochodzenia tego kota, choć nie jest to oficjalna i potwierdzona droga. Człon “Maine” odnosi się do amerykańskiego stanu Maine - to na jego terenie oraz Nowej Anglii podobno po raz pierwszy spotkano się z tym kotem. Druga część “coon” bierze się z kolei z teorii powstania tej rasy w wyniku skrzyżowania kota domowego z szopem praczem (ang. racoon, coon). Jednak biologicznie takie połączenie nie byłoby możliwe, więc może się odnosić jedynie do jednego z szaro-czarnych umaszczeń Maine coonów.

Koty mainkuny wyróżniają się ze względu na składającą się z dwóch warstw sierść: włosy okrywowe zapewniają ochronę przed wilgocią i ułatwiały kotom życie w naturze, podszerstek zaś zapewnia ciepło. Szczególnie obfite jest włosie na brzuchu i w okolicy szyi, tworzące zdobną kryzę, a także w okolicy portek - na pośladkach i tylnych łapach. Ciekawe są także “pędzelki” wieńczące uszy, które mogą robić się wyraźniejsze wraz z wiekiem kota.

Kot Maine coon ceniony jest za dużą towarzyskość i łatwiejsze życie rodzinne, niż dzieje się to w przypadku innych kotów. Bardzo przywiązuje się do właściciela, warto zapewnić mu towarzystwo jeśli pracujemy poza domem i opuszczamy go na wiele godzin. Często mylony jest z kotem norweskim leśnym, jednak profil ich czaszek jest zupełnie inny - w przypadku Maine coona bardziej przypomina koty domowe. Co ciekawe, mainkun został uznany oficjalnym kotem Kanady.

włosie: półdługowłose
waga: 3,5 - 11 kg
barwa: wszelkie typy umaszczenia
oczy: duże, szeroko rozstawione, lekko migdałowate
 

Kuwety dla kotów - sprawdź w naszym sklepie!
zdjęcie: skeeze/pixabay.com; Chorengel/pixabay.com; SimonaR/pixabay.com; Irina-3/pixabay.com; ronymichaud/pixabay.com; 

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 22 Artykuł nie był pomocny 3
}