Data publikacji: 2016-07-11

Kalendarz ogrodnika. Jesienią pamiętaj o...

Udostępnij na Google+

Czas na przesadzanie lawendy


Wrzesień i październik, gdy lawenda zakończy już swoje kwitnienie, to najlepszy czas na przeniesienie jej w nowe miejsce. Ze względu na sporą wilgotność i nie za wysoką temperaturę, aromatyczna roślina będzie miała dobre warunki na przyjęcie się i wzrost. Aby przesadzanie nie wiązało się dla niej ze zbyt dużym szokiem, najlepiej przenieść lawendę wraz z bryłą ziemi. Do przesadzenia najlepiej wybierać okazy młodsze i zdrowe. To również dobry czas na rozmnażanie lawendy - zdrowe, zdrewniałe już pędy zanurzamy w ukorzeniaczu, wsadzamy do doniczki z lekką ziemią i podlewamy. Doniczkę można przykryć też agrowłókniną lub podziurawioną folią, tak by roślina zachowała wilgoć w ziemi. Inną metodą jest wiosenne przyginanie odkładów, które jesienią delikatnie odcinamy i umieszczamy na nowym miejscu.


Grabimy liście


grabie do liściChoć jest to uporczywe, nieodłącznie kojarzone z jesienią zajęcie, to jednak grabienie liści powinno być prowadzone w każdym ogrodzie. Długo zalegające liście mogą skrywać w sobie pleśń śniegową i prowadzić do zamierania trawnika. Ścieżki i chodniki również powinniśmy z nich uprzątnąć, żeby uniknąć przypadkowego poślizgnięcia. Uprzątnięcie liści nie jest jednak konieczne na rabatach, zwłaszcza tych z roślinami wieloletnimi, ponieważ ich systematyczny rozkład użyźni glebę. Na swój sposób mogą stanowić też ściółkę, okrywę ich korzeni przed mrozami, a przy okazji schronienie dla małych stworzeń. Inaczej ma się kwestia liści porażonych, opadłych z chorych drzew. Te koniecznie powinny zostać zgrabione i spalone – zdrowe wrzucamy do kompostownika. W tych porządkach pomogą nam odpowiednie grabie, dmuchawy do liści oraz łapy do nabierania ich stert.


Magazynujemy owoce


Jesień to czas na zaplanowanie przechowania darów lata. Z ogródków powoli wykopujemy warzywa, z drzew zbieramy ostatnie owoce. Jak najlepiej przechować te najpopularniejsze, czyli jabłka? Zacznijmy od pory zbioru, czyli poranka lub wieczoru, w chłodniejszy dzień. Na ich przechowywanie szukamy miejsca chłodnego, niezbyt suchego, z możliwością wentylacji. Powinno być to jednak pomieszczenie zabezpieczone przed mrozem, dlatego warto zastanowić się, czy ogrodowa altana nadaje się do tego celu. Starajmy się też nie trzymać ich w pobliżu warzyw, a poszczególne warstwy jabłek oddzielić od siebie np. słomą. Najlepiej zniosą zimę w prostych, drewnianych skrzynkach, które zapewnią im dobry przepływ powietrza. Pozwala on na swobodne ulotnienie się gazu (etylenu), który wpływa na szybsze dojrzewanie owoców, a co za tym idzie - ich psucie się.


Astry, barwy jesieni


astryNazwa astrów ma swoje korzenie w greckim słowie oznaczającym gwiazdę – zresztą nie bez powodu. Urokliwe, smukłe płatki tych roślin i fantazyjne kształty, jakie tworzą zebrane razem w kwiatach sprawiają, że stanowią ozdobę nie tylko jesiennych ogrodów. Byliny te są łatwe w uprawie, a jesień lub wiosna to dobry moment na rozmnożenie popularnych „marcinków” przez podział karp. Przygotowany pod wsadzenie nowej rośliny dołek najlepiej podlać jeszcze przed jej umieszczeniem. Pamiętajmy o zachowaniu odległości między kolejnymi roślinami, tak by nawet po wiosennym wzroście możliwa była swobodna cyrkulacja powietrza. Zapobiega to występowaniu mączniaka oraz innych, niebezpiecznych dla astrów chorób.
 

Szeroki wybór grabi nie tylko do liści!
zdjęcie: emilybailey91 / pixabay.com; Julia Freeman-Woolpert / pixabay.com; laviniaparscuta / fotolia.com

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 0 Artykuł nie był pomocny 0
}