Data publikacji: 2017-01-25

Jakie rośliny doniczkowe do biura?

Udostępnij na Google+

Jak urozmaicić biurową przestrzeń? Niektórzy ustawiają ramki ze zdjęciami najbliższych, figurki czy inne ozdoby. Miłośnicy natury zaś często wybierają rośliny doniczkowe, które ożywiają biuro, oczyszczają powietrze i wprawiają w dobry nastrój. Jakie kwiaty najlepiej nadają się do biurowego gabinetu? Przeczytaj, jakie rośliny doniczkowe sprawdzą się w Twoim biurze i dlaczego warto je uwzględnić we wnętrzu.

Oczyszczanie powietrza z toksyn


Mało kto zdaje sobie sprawę, że wykładziny, meble, środki czystości czy sprzęt elektroniczny wydzielają niezdrowe dla organizmu człowieka toksyny, które rośliny doniczkowe są w stanie pochłonąć. Szkodliwe substancje takie jak benzen, formaldehyd, trójchloroetylen, dwutlenek węgla, ksylen czy oktan mogą powodować u ludzi ból głowy, zmęczenie, a w konsekwencji pogorszenie koncentracji i ogólnego samopoczucia. Niektóre rośliny doniczkowe potrafią oczyszczać i odświeżać powietrze sprawiając, że stężenie tych substancji w powietrzu staje się o wiele mniejsze. Wybierając rośliny doniczkowe do biura, warto skupić się na takich, które nie wymagają troskliwej pielęgnacji.

Sansewieria - “żelazna roślina”

Sensewiera
Niektóre biura czy stanowiska biurowe są umiejscowione w pokojach o niewielkim dostępie światła dziennego. Sansewierie, inaczej wężownice (Sansevieria Thunb.) to grupa sukulentów, które doskonale radzą sobie w takich warunkach. Wśród najbardziej popularnych gatunków znajdziemy sansewierię gwinejską (Sansevieria trifasciata) oraz sansewierię cylindryczną (Sansevieria cylindrica). Niektórzy nazywają je “żelaznymi roślinami”, bo należą do jednych z najbardziej wytrzymałych roślin uprawianych w pomieszczeniach. Są roślinami sucholubnymi, dlatego nie musimy obawiać się, że szybko zmarnieją nam np. podczas długiego weekendu. Sansewierie gromadzą wodę w mięsistych, grubych i mieczowatych liściach, dzięki czemu potrafią wytrzymać bez podlewania nawet miesiąc! Nic dziwnego - ich kraj pochodzenia to Afryka równikowa, niektóre gatunki pochodzą również z Azji tropikalnej. Warto pamiętać, aby zimą nie podlewać ich zbyt obficie, a także utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu powyżej 10oC. Jakie podłoże jest odpowiednie dla wężownic? Najlepiej żeby było żyzne i ciężkie - dobrze w tej roli sprawdzi się mieszanka kompostu, ziemi inspektowej, gliny oraz piasku.

Aspidistra wyniosła - “żelazny liść”


Kolejną niezwykle wytrzymałą rośliną jest Aspidistra wyniosła (Aspidistra elaitior). Ze względu na odproność na niekorzsytne warunki nadano jej przydomek “żelazny liść”. Ta roślina doniczkowa osiąga wysokość około 60 cm, a jej długie umieszczone na ogonkach liście przyjmują ciemnozieloną barwę. Aspidistra preferuje stanowisko półcieniste lub cieniste, świetnie radzi sobie nawet w głębokim cieniu. Jest wytrzymała na niedobór wody i odprona na suszę, a optymalna temperatura uprawy to 13-21oC. W okresie grzewczym warto utrzymywać wysoką wilgotność powietrza lub zraszać liście wodą, aby uniknąć ich zasychania. Apidistrę wyniosłą należy uprawiać w dość małej doniczce, a przesadzać ją, kiedy korzenie rośliny wypełnią cały pojemnik. W naturze roślina porasta suche i cieniste tereny wschodniej Azji, dlatego uprawiając ją w domu, warto zadbać o odpowiedni drenaż. Możemy to osiągnąć poprzez umieszczenie na dnie doniczki warstwy żwiru lub keramzytu lub ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej tego typu kruszywem. Przy tym wszystkim powinniśmy pamiętać, że podlewać Aspidistrę możemy wtedy, gdy podłoże z wierzchu będzie suche. Aspidistra preferuje żyzne i przepuszczalne powietrze, dlatego z powodzeniem możemy wykorzystać do jej uprawy uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych pomieszanych z piaskiem, żwirem czy gliną. Świetnie w tej roli sprawdzi się również specjalistyczne podłoże dla palm.

Monstera - roślina o dziurawych liściach

Monstera dziurawa
Jedną z największych roślin doniczkowych uprawianych we wnętrzach biur jest Monstera dziurawa (Monstera deliciosa), należąca do rodziny obrazkowatych Aracae. Jest rośliną pnącą się, dlatego warunkach mieszkalnych należy zapewnić jej odpowiednią podporę i dużą przestrzeń. Monstera o liściach w kształcie serca, z wiekiem coraz bardziej powycinanych i dziurkowanych najlepiej czuje się w pomieszczeniach, gdzie utrzymuje się temperatura 18-22oC oraz stała wilgotność powietrza. Preferuje stanowisko jasne, półcieniste, około 2-3 m od okna. Latem należy ją chronić przed zbytnim nasłonecznieniem, ponieważ liście mogą pokryć żółte plamy z dziurkami. Latem wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, zimą rzadziej, pamiętając aby regularnie spryskiwać liście odwapnioną wodą. Liście możemy również pielęgnować nabłyszczaczem do liści, jednak nie należy robić tego częściej niż raz na 2 miesiące. Zimą powinniśmy pamiętać o tym, aby utrzymywać w pomieszczeniu temperaturę powyżej 13oC, a także ustawić roślinę z dala od kaloryferów i grzejników. Monstera dziurawa dobrze rośnie w przepuszczalnym podłożu torfowym. Ciekawymi odmianami Monstery są: Monstera deliciosa `Borsigiana`, Monstera deliciosa `Marmorata`, Monstera deliciosa `Variegata`.
 

Pozostałe rośliny do wnętrz biurowych

W pomieszczeniach biurowych świetnie sprawdzą się również takie rośliny jak:
  • fikus benjamin (doskonale oczyszcza powietrze z oktanu),
  • skrzydłokwiat (neutralizuje działanie benzenu),
  • areka, trzykrotka czy bluszcz (pomagają zniszczyć ksylen i toluen),
  • a także zielistki, nefrolepisy, cissusy (np. cissus rombolistny), draceny, zamiokulkasy oraz hoja.   
Najlepsze nawozy do roślin zielonych!
zdjęcie: SIXTY, barbos2514, Egle_pe / pixabay.com

 

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 9 Artykuł nie był pomocny 0
}