Data publikacji: 2016-08-09

Jakie drewno jest najlepsze do kominka?

Udostępnij na Google+

Nie ma nic przyjemniejszego niż wieczory spędzane przy kominku z kubkiem gorącej herbaty. To odpręża. Patrząc w rozpalony kominek mamy czas na ważne przemyślenia. Jednak zanim w nim rozpalimy, musimy najpierw dowiedzieć, które drewno nadaje się do palenia w kominku. Tutaj znajdziecie przydatne informacje.

Jakie drewno nie powinno znaleźć się w kominku?


Do kominka nie wkładamy drewna z drzew iglastych. Tego rodzaju drewno ma w sobie bardzo dużo żywicy. Podczas spalania słychać trzaski, a strzelająca żywica powoduje powstawanie w kominku plam, które są bardzo trudne do usunięcia. W tym czasie wytwarza się dużo dymu oraz sadzy. Przez to kominek musimy często czyścić i sprawdzać przewód kominowy.
 

UWAGA!
W kominkach nie palimy drewna, które było lakierowane, impregnowane lub wcześniej malowane innym chemicznym preparatem.

Jakie drzewo jest najlepsze do kominka?


Jeśli chcemy, aby wieczory przy kominku byłe przyjemne, najlepiej zainwestować w liściaste drzewa do kominka. Drzewa liściaste podczas spalania wytwarzają mniej dymu, co ważne, nie mają tak dużo żywicy, palą się długo. To wszystko sprawia, że kominki nie muszą być tak często czyszczone.


Gatunki drzew najlepsze do kominka:

Jesion – to twarde oraz kaloryczne drewno. Jednak w tym przypadku może być problem z porąbaniem go na szczapy, ale od czego jest łuparka do drewna? W Przydomu.pl znajdziesz piły łańcuchowe i łuparki, które nie będą miały z tym żadnego problemu.

Grab – jego drewno ma wysoką kaloryczność i małą zawartość kory. Co ważne podczas spalania ma mały płomień i oddaje dużo ciepła. Pali się wolno. Ten gatunek drzew jest uważany, za najlepsze drewno opałowe.

Buk – Również charakteryzuje się wysoką kalorycznością, długo się pali i daje dużo ciepła.

Dąb – Ma dużą zawartość kory, kwasów i garbników. Dużym plusem jest to, że ma również dużą kaloryczność, a podczas powolnego spalania wydziela ładny zapach, dodatkowo oddaje dużo ciepła.

Olcha – Średnia wartość opałowa, podczas palenia w powietrzu unosi się przyjemny zapach. Drewno z Olchy musi być bardzo dobrze wysuszone.

Brzoza – Tutaj również jest średnia wartość opałowa. Zawiera bardzo mało substancji smolistych, łatwo się pali i ma równy płomień.

Topola – niska wartość opałowa. Często wykorzystywane jako podpałka. Warto pamiętać o tym, że wilgotne drzewo nie chce się palić.

Drzewka owocowe – w zależności od gatunku drzewka mają różną kaloryczność. Jednak bez względu na ten aspekt, podczas spalania wydzielają przyjemny aromat.


Ważne wskazówki:

Twardsze drewno ma większą wartość opałową

Im bardziej wysuszone drewno, tym więcej ciepła wydala podczas spalania

Czas osuszania drewna możemy skrócić składując je w suszarni gdzie mamy zapewniony obieg ciepłego powietrza

Drewno bez kory ma zdecydowanie większą wartość opałową

Większy płomień ma małokaloryczne drewno
 

Gdzie możemy kupić drewno do kominka?


Drewno do kominka możemy kupić w stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Jednak najkorzystniejszy będzie zakup drewna do kominka w nadleśnictwach, tartakach oraz składach opałowych. Najtańsze drewno znajdziemy w nadleśnictwach. Jednak dużym minusem jest to, że takie drewno musimy jeszcze samodzielnie obrobić.

Czym i jak ciąć drewno do kominka?


Piła elektryczna lub spalinowa

Przy cięciu drewna piłą łańcuchową musimy pamiętać o kilku, ważnych zasadach:

Po pierwsze: piłę łańcuchową trzymamy obydwoma rękoma. Jednocześnie musimy przytrzymać uchwyt przedni i tylni. Po drugie: dłonie zaciskamy na uchwytach. Ruch piłą musi być pewny, nie możemy jej upuścić, ani pozwolić na to, aby przypadkowo ześlizgnęła się w trakcie pracy. Po trzecie: w pobliżu linii pracy piły łańcuchowej nie mogą znajdować się żadne części ciała.

Takie zachowanie minimalizuje ryzyko urazu w przypadku odbicia piły łańcuchowej. Po czwarte: Belka lub pal, który będziemy ciąć, musi być dobrze unieruchomiony/przymocowany.

Rozpoczynając cięcie piłą w drewnie, silnik powinien być na najwyższych obrotach. Jednocześnie musimy zachować ostrożność.
 

♦ Cięcie dolną krawędzią prowadnicy


W tym przypadku musimy dolny zderzak oporowy zastosować w celu podparcia piły. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienie negatywnych skutków szarpnięcia w przypadku natrafienia na coś bardzo twardego w drewnie.
 

♦ Cięcie górną krawędzią prowadnicy

Podczas zagłębiania piły w drewnienie tniemy prosto, nie skręcamy na boki. W przeciwnym wypadku może nastąpić niebezpieczne odepchnięcie piły od operatora oraz blokadę łańcucha.

Piłą łańcuchową nie tniemy drewna, w którym znajdują się gwoździe.

Obrabiamy nią tylko i wyłącznie drewno.


Siekiera

Do rąbania dużej ilości drewna z pewnością przyda nam się młotosiekiera. Jeśli jednak mamy do połupania małe kawałki, w tym przypadku wystarczy nam zwykła siekiera rozłupująca i pieniek. Rąbiąc drewno siekierą, nie musimy używać zbyt dużo siły. Tutaj najważniejszą rolę spełnia siła ciężkości samej siekiery.


Łuparki do drewna

Jeśli mamy bardzo duże ilości drewna do rozłupania, możemy zainwestować w łuparki do drewna. Przy wykorzystaniu tego sprzętu nie zdążymy się zmęczyć.


Zasady bezpieczeństwa przy cięciu drzewa


♦ Łańcuch

Łańcuch w pile elektrycznej, czy spalinowej musi być odpowiednio zamontowany. Zbyt luźny łańcuch jest niedopuszczalny. W takim przypadku może zeskoczyć z prowadzenia, pęknąć i skaleczyć kogoś, kto jest akurat w pobliżu. Osoba, która pomaga przy cięciu drewna nie może stać na wprost łańcucha. W takim przypadku musi stać z boku.

♦ Awaria

W przypadku awarii należy uważać natychmiast wyłączyć urządzenie. W żadnym wypadku nie próbujemy niczego naprawiać w urządzeniu jeśli nie jest ono wyłączone. W przeciwnym razie nie trudno o nieszczęście.

♦ Cięcie drewna

Piłowanego drewna pod żadnym pozorem nie można przytrzymywać ręką lub nogą. Jest to bardzo niebezpieczne.

♦ Odpowiednie ubranie

Podczas cięcia drewna żadna część ubrania nie powinna być luźna. Tutaj nie trudno o wciągnięcie rękawa, kawałka koszuli, czy nogawki podczas cięcia drewna przy użyciu różnego rodzaju maszyn.

♦ Uwaga na osobę towarzyszącą

Podczas cięcia drewna, czasami piła może odbić. Dlatego należy uważać, aby osoba, która pomaga nam przy tym zadaniu była jak najdalej od „pola rażenia” piły do drewna.


Niezbędne wyposażenie


  • Kask
  • Nauszniki
  • Osłona twarzy
  • Okulary ochronne
  • Buty
  • Apteczka pod ręką
 

 

Piły łańcuchowe - wybierz najlepszą dla siebie!
zdjęcie: Hans / pixabay.com

(sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 6 Artykuł nie był pomocny 2
}