Data publikacji: 2017-11-09

Jaki wózek dla lalek wybrać?

Udostępnij na Google+

Zabawa pozwala dzieciom na poznawanie świata, rozwija zdolności psycho-ruchowe. Jedną z zabawek o uniwersalnym przeznaczeniu, rozwijających wyobraźnię, zmysł estetyczny, a przede wszystkim uczących empatii i odpowiedzialności, są lalki. Znakomity prezent zarówno dla niemowląt, jak i starszych dziewczynek, a także – wbrew obawom niektórych rodziców – także dla chłopców, o ile przejawiają nimi zainteresowanie.

Lalki uczą czułości, opiekuńczości, troskliwości i delikatności. Zabawa nimi w grupie rówieśniczej to również okazja do rozwoju postaw prospołecznych – nauki dzielenia się, współpracy.

Lalki – oferta rynkowa


Oferta rynkowa jest nieograniczona, można z niej wybierać modele najlepiej dopasowane do wieku, poziomu rozwoju i zainteresowań dziecka. Są w niej m.in.:

• Bobasy (od najprostszych, po takie jak lalki Baby Born czy Baby Annabell, które wiernie odwzorowują zachowania niemowlęcia – można je np. kąpać, poić, karmić), znakomite do zabawy z maluszkiem w pokazywanie „gdzie lala ma oko”, czyli gdzie znajdują się poszczególne części ciała (taką zabawę można prowadzić już z dzieckiem powyżej 9. miesiąca życia).

• Szmacianki – wszelkiego rodzaju lalki z materiału, świetne i do zabawy, i do przytulania; od produkowanych seryjnie, po „hand made”; przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na rodzaj użytych materiałów – najlepiej, żeby można je było prać, co zagwarantuje utrzymanie zabawki w czystości. Dla najmłodszych dzieci należy wybierać lalki, które takie elementy jak oczy, nos itp. mają wyszywane – są najbezpieczniejsze, bo dziecko nie ma możliwości oderwania czy odłamania jakichkolwiek części, co grozi zakrztuszeniem się czy zranieniem.

• Bohaterki i bohaterowie popularnych filmów i seriali dla dzieci młodszych i starszych (np. Lalaloopsy, Wonder Woman, bohaterki „Monster High”, Elsa i Anna z „Krainy lodu”, Masza z „Maszy i niedźwiedzia”, bohaterki „My Little Pony”, seria lalek Barbie, Kopciuszek, Dzwoneczek i inne postaci z filmów Disney'a).

Akcesoria dla lalek


Wśród akcesoriów przydatnych w zabawie są ubranka (przebieranie lalki to także ćwiczenie sprawności manualnej dziecka), grzebienie i szczotki do czesania, ozdoby i biżuteria, domki dla lalek, wanienki do kąpieli, łóżeczka – aż po zwierzątka i samochody, plecaki, torebki, buty, toaletki, kuchnie itp. Producenci „wyposażają” zazwyczaj każdą markową lalkę w zestawy, które można dowolnie powiększać – liczba kupionych akcesoriów ograniczona jest tu tylko zasobnością portfela rodziców.

Wózki dla lalek


Jednym z akcesoriów, które rzeczywiście warto kupić dziecku, jest wózek dla lalki. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka, a także zastanowić się nad miejscem, gdzie będzie używany. Jeśli na zewnątrz – wymaga solidniejszych kółek i materiału odpornego na wilgoć i promienie słoneczne. Dla młodszych dzieci przeznaczone są wózki niższe, najczęściej plastikowe, które pełnią równocześnie funkcję chodzika – pchacza i pomagają w nauce chodzenia. Te dla starszych są wyższe, cięższe i najbardziej przypominają prawdziwe wózki dla niemowląt czy spacerówki.


Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje wózków:

drewniane – solidne i wytrzymałe, stabilne, mogą pełnić funkcję chodzika, ale są dość ciężkie, a przy ich zakupie należy liczyć się z dużym wydatkiem. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na to, czy wybrany wózek pokryty został farbą z atestem do użytku dla dzieci, tj. spełniającą europejskie normy EN 71.3, dopuszczające malowanie zabawek.

w stylu retro, wykonane np. z wikliny i pokryte materiałem – dla starszych dzieci. Podobnie jak wózki drewniane stanowią świetną ozdobę pokoju. Wiklina to materiał lekki, choć dość kruchy, delikatny w pielęgnacji, szybko zbiera też kurz, jest nieodporna na wilgoć. Pozostawiona w naturalnym kolorze szybko szarzeje. Zaletą wózków wiklinowych jest ich lekkość, stylowy wygląd, wadą – wysoka cena.

plastikowe – tu wybór jest największy, od podstawowych spacerówek po wózki wzorowane na wózkach dla dzieci, wyglądająceh jak prawdziwe, mające te same funkcje, tyle że różniące się rozmiarami.

W tych wzorowanych na prawdziwych wózkach dziecięcych producenci oferują szereg funkcjonalności, takich jak:

- koszyk lub torba do przechowywania akcesoriów dla lalki
- szelki do przypięcia lalki
- daszek/budka chroniący przed słońcem i deszczem
- możliwość ustawienia gondolki przodem lub tyłem do kierunku jazdy
- skrętne kółka
- ergonomiczny uchwyt
- wózki 2 w 1 lub 3 w 1, czyli zestaw łączący gondolę (nosidełko), wózek głęboki i spacerówkę

Przy wyborze wózka warto zwrócić uwagę na:


- rodzaj materiału, z jakiego wykonane są kółka: w przypadku wózków drewnianych czy wiklinowych wyposażonych w kółka drewniane warto wybrać te wykończone gumą lub pianką – nie będą hałasować i niszczyć podłóg w mieszkaniu, dłużej też posłużą użytkowane na zewnątrz; jeśli kupujesz wózek plastikowy, kółka również są ważnym elementem – plastikowe na zewnątrz szybko się zużyją, warto więc wybierać te wykonane z trwalszych materiałów, jak pianka poliuretanowa, guma
- rodzaj stelaża
- stabilność
- wysokość uchwytu dopasowana do wzrostu dziecka
- rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest wózek
- bezpieczeństwo, czyli certyfikaty materiałów użytych do produkcji
- rodzaj kółek – skrętne czy nie – te pierwsze ułatwiają manewrowanie na mniejszych powierzchniach, lepiej więc sprawdzą się w zabawach w domu
- konstrukcja – wózki składane są prostsze do przewożenia czy przenoszenia, podobnie jak wózki 2 w 1 czy 3 w 1 – idąc z wizytą do rodziny/znajomych czy do samochodu można zabrać np. tylko gondolkę


 
Wózki dla lalek

 

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 3 Artykuł nie był pomocny 0
}