Data publikacji: 2017-04-12

Jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać?

Udostępnij na Google+

Po wiosennym i jesiennym przycinaniu drzew i krzewów w ogrodzie z pewnością pozostało sporo gałęzi. Jak się ich szybko pozbyć? Oczywiście zmniejszając je przy pomocy rozdrabniacza do gałęzi. Dzięki niemu znika problem ręcznego rozdrabniania gałązek przy pomocy sekatorów lub siekierek.

Jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać?W sklepach znajdziemy rozdrabniacze elektryczne i spalinowe. Różnią się one mocą silnika, szybkością pracy, rozmiarem gałęzi i poziomem hałasu podczas pracy. Przy dokonywaniu zakupu konkretnego rozdrabniacza do gałęzi musimy wziąć pod uwagę:
  • Rodzaj zasilania

Rozdrabniacz elektryczny – poziom hałasu jest niski, moc silnika mała. Takim urządzeniem rozdrobnimy pędy o grubości maksymalnej do 4 mm. Tego typu urządzenie jest idealne do pracy na małych działkach i w małych ogrodach. Moc silnika dobrej jakości rozdrabniacza do gałęzi zaczyna się od 2400 W, największe silniki stosowane w rozdrabniaczach elektrycznych mają moc do 2500 W.

Rozdrabniacz spalinowy – ma większą moc, ale jednocześnie produkuje dużo dymu i hałasu. Rozdrabnia grubsze gałęzie niż rozdrabniacz elektryczny. Nadaje się w sadach oraz w większych ogrodach. Moc silnika rozdrabniaczy spalinowych zaczyna się od 4 KM, natomiast w przypadku plantacji owoców, stosowane są rozdrabniarki montowane do ciągników.

Jak wybrać?

Przy zakupie rozdrabniacza do gałęzi zwróćmy uwagę na to, jakie są nasze potrzeby. Jeśli mamy w ogrodzie tylko młode drzewka i krzewy o drobnych gałęziach, wtedy wystarczy nam tylko rozdrabniacz elektryczny. W przypadku przycinania starszych i grubszych gałęzi drzew, warto wybrać rozdrabniacz spalinowy. Tutaj musimy jeszcze zwrócić uwagę na najważniejszy aspekt, a mianowicie dostępność prądu. Jeśli będziemy wykonywać pracę na działkach, gdzie nie mamy przyłącza do energii elektrycznej, wtedy zostaje tylko jedno rozwiązanie, czyli rozdrabniacz spalinowy.
 
  • Dodatkowe funkcje i wyposażenie w rozdrabniaczach do gałęzi

Wciąganie gałęzi - to bardzo dobry sposób na ułatwienie sobie pracy. W przypadku rozdrabniarki z tą funkcją, urządzenie będzie samo wciągało do środka podawane gałęzie.

Wyłącznik przeciążeniowy - uchroni urządzenie przed awarią. Może ona nastąpić wtedy, gdy pomiędzy ostrza dostanie się zbyt twarde drewno lub ostrza zostaną zapchane. W tym momencie maszyna sama się wyłączy. Warto w tym przypadku wybrać model ze wstecznym biegiem, to ułatwi czyszczenie urządzenia.

Kosz na zrębki - to również bardzo przydatny element. Wszystkie zrębki trafiają do kosza, nic nie rozsypuje się na boki. Dzięki temu nie mamy bałaganu, a zrębki są w jednym miejscu. Warto wybrać model z dużym koszem, co zmniejszy częstotliwość opróżniania go.

Koła – dostępne w wybranych modelach. Znacznie ułatwiają transportowanie urządzenia z miejsca na miejsce.

Zabezpieczenie przed włączeniem – często funkcję zabezpieczającą pełni pojemnik. Jeśli nie jest włożony, wtedy ułożenie noży jest nieprawidłowe, co uniemożliwia włączenie urządzenia.
  • Części tnące
W rozdrabniarkach do gałęzi stosuje się dwa rodzaje elementów tnących, należy do nich: nóż ślimakowy oraz walec zębaty. Nóż ślimakowy bardzo dobrze radzi sobie z rozdrabnianiem gałęzi grubych i twardych. W przypadku walca zębatego jest to idealnie rozwiązanie z twardymi gałęziami. Rozdrabniacze spalinowe są często wyposażone w specjalne dodatkowe systemy bijakowe.

Obsługa rozdrabniarki do gałęzi i zasady bezpieczeństwaZanim zaczniemy pracę z rozdrabniarką do gałęzi, najpierw przeczytajmy dokładnie instrukcję i stosujmy się do wszystkich zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności! W przypadku rozdrabniania krótkich gałęzi, warto mieć przy sobie drążek do popychania gałązek. Pracę wykonujemy w rękawicach i okularach ochronnych. Po każdym użyciu urządzenia należy je oczyścić.

Jak wykorzystać zrębki w ogrodzie?


Po rozdrobnieniu gałęzi zostaje nam bardzo dużo zrębek, które możemy wykorzystać na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych pomysłów.
  • Ściółkowanie roślin
Zrębki gałęzi świetnie sprawdzają się przy ograniczeniu rozwoju chwastów w ogrodzie. Pierwsze pozytywne efekty zauważymy już w pierwszym sezonie ściółkowania. Decydując się na ściółkowanie w ogrodzie, musimy pamiętać o tym, aby ściółka oprócz rozdrobnionych gałęzi zawierała również liście. Najważniejsze jest to, aby takie zrębki miały w swoim składzie resztki różnych gatunków drzew i krzewów. Stosując taką ściółkę nie mieszamy jej z glebą, a jedynie przykrywamy ziemię około 10 cm warstwą zrębków. Tego typu ściółkowanie najlepiej stosować wczesną wiosną, kiedy gleba już będzie całkowicie rozmarznięta. Warto pamiętać o uzupełnianiu braków w ściółce, które są wypłukiwane przez wodę lub wywiewane przez wiatr.
  • Podpałka
Dobrze wysuszone zrębki drzew owocowych i liściastych sprawdzają się jako podpałka do ogniska lub pieca.
  • Kompostowanie zrębków
Przed zastosowaniem zrębków w ogrodzie, warto je przekompostować. Proces ten powinien trwać od 3 do 4 miesięcy. Przy kompostowaniu należy pamiętać o częstym podlewaniu zrębków i podsypywaniu ich nawozem z azotem. Jest to konieczne, ponieważ zrębki drewna podczas rozkładu pobierają z gleby azot.


 
Wybierz rozdrabniacz do gałęzi!
zdjęcie: materiały Bosch
 

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 19 Artykuł nie był pomocny 10
}