Data publikacji: 2016-12-08

Jak wyczyścić kominek?

Udostępnij na Google+

Posiadacze kominków z pewnością nieraz zastanawiają się nad tym, jak wyczyścić kominek. A dokładniej, co zrobić, aby utrzymanie kominka w czystości było prostsze, szybsze i bardziej przyjemne. Tutaj przedstawiamy wam najciekawsze rozwiązania.

Podstawa to odpowiednie drewno do kominka


Jeśli chcemy, aby kominek był łatwy w czyszczeniu, musimy pamiętać o używaniu odpowiedniego drewna, które nie ma w sobie dużo żywicy. Jest to ważne, ponieważ podczas spalania żywica pod wpływem wysokiej temperatury strzela i pozostawia plamy trudne do usunięcia. Przez to powstaje również ogromna ilość sadzy, która co jakiś czas może przytkać komin. Dlatego w kominku nie należy palić drewna z drzew iglastych. Najlepiej stosować drewno z drzew liściastych, takich jak grab, dąb, czy buk. Te gatunki drzew, podczas spalania wydzielają duże ilości ciepła, długo się palą i nie powodują tłustych plam wewnątrz kominka.

Czym wyczyścić kominek z sadzy?


Jakiego drewna byśmy nie zastosowali w kominku, to zawsze będą sadze. Tutaj odpowiednim drewnem możemy jedynie ograniczyć ich ilość. Sadza zazwyczaj zbiera się na szybie kominka, są to resztki niepełnego spalania drewna. Jest ona czarna, tłusta i trudna do wyczyszczenia. Jeśli zabrudzenie jest jeszcze małe, wtedy szybę kominka możemy oczyścić z sadzy przy pomocy gąbki z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Po oczyszczeniu szyby możemy ją wypolerować przy użyciu starych, szarych gazet.
 

Czyszczenie mocno zabrudzonych szyb kominka


Mocniejsze zabrudzenia wymagają użycia specjalnych płynów lub pianek do czyszczenia szyb kominka. Są to bardzo mocno skoncentrowane środki chemiczne, którymi nie wolno dotykać ramy, ponieważ mogą powstać odbarwienia. Jeśli sadza przywarła tak mocno, że nie chce odejść przy użyciu płynów, możemy wykorzystać do tego celu specjalny skrobak.


 

Jak wyczyścić kominek?


Najpierw zaczynamy od oczyszczenia popielnika. Należy robić to codziennie. Co ważne, popiół nie może znajdować się na poziomie rusztu. To utrudnia przepływ powietrza wewnątrz kominka i utrudnia spalanie drewna, które wtedy zaczyna się tylko tlić. Nie ciągnie powietrza od dołu, przez co ogień staje się coraz mniejszy. Niezwykle ważne jest regularne czyszczenie wkładu kominkowego. Pamiętajmy o tym, aby raz w roku skontrolować system regulacji kominka i drożność komina. Warto to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
 

Popiół z kominka – czym go sprzątnąć


Oczywiście popiół możemy wynieść razem z popielnikiem i dopiero tam zapakować go do foliowego worka lub wrzucić na kompostownik. Przy przenoszeniu popielnika zawsze się nabrudzi, a trudny do sprzątnięcia popiół rozsypuje się wokół kominka. Nie wolno sprzątać popiołu zwykłym odkurzaczem, ponieważ tym sposobem możemy go zepsuć. W Przydomu znajdziecie specjalne odkurzacze do popiołu. Tego rodzaju odkurzacz jest wyposażony w koszyk, który zatrzymuje większe elementy niedopalonego drewna oraz filtr HEPA, który zapobiega wydostawaniu się pyłu z odkurzacza. Taki odkurzacz przyspiesza sprzątanie. Można go stosować również w garażu lub w kotłowni. Warto wspomnieć, że tego rodzaju odkurzacze mogą sprzątać popiół o temperaturze maksymalnej 40 stopni Celsjusza.

Ciekawostka – popiół z kominka jako naturalny nawóz w ogrodzie


Ta informacja powinna ucieszyć wszystkich posiadaczy kominków i ogrodów. Oczywiście taki nawóz jest dobry tylko wtedy, gdy spalamy drewno, które nie było wcześniej malowane, impregnowane, czy lakierowane.

Popiołem z kominka możemy podsypywać trawnik i wszystkie rośliny, które lubią zasadowy odczyn gleby. Popiół drzewny zawiera w swoim składzie wapń, potas, magnez, sód, fosfor, a także wiele innych, cennych mikroelementów. Te składniki są potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin. Popiół drzewny bardzo dobrze użyźnia glebę.

Ten popiół idealnie nadaje się również na kompostownik. Przy tworzeniu kompostu pamiętamy o tym, aby popiół był na samym dnie, następnie wrzucamy skoszoną trawę, zdrowe liście, obierki owoców, fusy itp.

Uwaga!

Stosując popiół drzewny, nie stosujemy dodatkowych nawozów, ponieważ istnieje ryzyko przenawożenia.

Tym popiołem nie podsypujemy iglaków, wrzosów, różaneczników, jagód kamczackich, borówek oraz żurawiny.

Przy nawożeniu roślin popiołem warto zaopatrzyć się w rękawice ochronne, okulary i maskę przeciwpyłową. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.
 

Odkurzacze do popiołu i nie tylko!
zdjęcie: joseclaudioguima/ pixabay.com

(sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 5 Artykuł nie był pomocny 1
}