Data publikacji: 2016-12-07

Jak wychować szczęśliwego psa?

Udostępnij na Google+

Zastanawiasz się nad kupnem lub przygarnięciem ze schroniska małego, czworonożnego przyjaciela. Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję, powinniśmy wiedzieć o nim coś więcej. Chcemy podpowiedzieć ci jak dobrać psa, aby cała rodzina z małym czworonogiem stworzyła zgraną paczkę. Przede wszystkim musisz pamiętać, że to żywe stworzenie, którego nie możemy traktować jak niepotrzebny mebel. Dlatego decyzji takiej nie podejmujemy pod wpływem emocji.

Dlaczego chcesz mieć psa?


Dzięki odpowiedzi na to i inne pytania wyjaśni się wiele spraw. Odpowiedz sobie na poniższe pytania szczerze, a dzięki temu dowiesz się, czy naprawdę potrzebujesz psa, czy to tylko chwilowa zachcianka.

 • Jakiej wielkości powinien być pies?
 • Gdzie będzie mieszkał – w kojcu, czy w domu?
 • Ile czasu dziennie mogę poświęcić psu?
 • Czy pies powinien być przyjazny dla dzieci?
 • Jaką funkcję ma pełnić pies?
 • Jaki powinien być charakter psa?
 • Czy mam odpowiednie fundusze pozwalające na pielęgnację i utrzymanie psa?
 • Czy mam odpowiednio dużo czasu na szkolenie psa i wspólną zabawę?


Rasa psa a charakter właściciela


Najlepiej jest, kiedy dobieramy rasę psa pod charakter i styl życia właściciela. Warto trzymać się tej reguły, tylko wtedy jesteśmy wstanie stworzyć zgrany zespół.

Psy tak jak ludzie, mają różne charaktery, niektóre z nich są szybkie, zwinne i ciekawskie. Najlepiej czują się wtedy, gdy poświęcamy im dużo uwagi i chodzimy z nimi na długie spacery. Tego rodzaju pieski są idealne dla osób aktywnych, które nie lubią siedzieć w domu przed telewizorem, a raczej wolą spędzać wolne chwile np. na bieganiu lub na przejażdżkach rowerowych w terenie. W takiej sytuacji pies i właściciel są bardzo szczęśliwi, mogą wspólnie robić to, co lubią najbardziej.

Psy uległe i spokojne, które nie lubią zbyt dużego wysiłku fizycznego, są idealne do mieszkania w bloku, zwłaszcza jeśli domownicy nie przepadają za długimi spacerami. W takim przypadku jest ważne również to, aby rasa psa, którą wybieramy do takiego mieszkania tolerowała obce osoby, czyli gości, którzy będą nas odwiedzać.

Pamiętajmy o tym, że charakter danego psa zależy w dużej mierze od naszego zachowania. Jeśli będziemy cierpliwi i będziemy okazywać szczeniakowi dużo miłości, ten pies w przyszłości będzie naszym najlepszym przyjacielem. To, jak będzie zachowywał się w przyszłości, zależy od tego jak sobie wychowamy psa. Drugim czynnikiem wpływającym na charakter psa są jego rodzice, czyli przekazane geny.
 

Wychowanie psa krok po kroku


Kiedy szczeniak lub dorosły pies trafia do naszego domu, chcemy, żeby ten był posłuszny już od pierwszego dnia. Pamiętajmy, że tak się nie da. Aby piesek słuchał naszych komend musimy nad nim popracować. Trzeba go przeszkolić w odpowiedni sposób.

Zasada jest prosta, im wcześniej nauczymy czworonoga takich komend jak: siad, podaj łapę, zostaw, tym szybciej możemy przejść do kolejnych, bardziej skomplikowanych poleceń.

Kluczowym elementem jest nauczenie chodzenia psa na smyczy przy nodze. Taka nauka wymaga cierpliwości od właściciela, dużej stanowczości i uporu. Mały szczeniak jest zawsze pełen energii, ciągnie smycz na wszystkie strony, chce zajrzeć do każdej dziury. Tutaj najpierw niezbędne jest odpowiednie dobranie smyczy dla psa.


 

Smycz automatyczna na dobry początek


Na początku spacerów z małym pupilem przyda nam się smycz automatyczna, której parametry dobieramy w zależności od wielkości pieska. Przy jej wyborze powinniśmy zwrócić uwagę również na nasz wzrost. Na początek sprawdzi się smycz 5 lub 6 metrowa. Dzięki wbudowanemu systemowi blokady linki możemy szybko reagować na gwałtowne ruchy psa. Sprawdź dostępne modele smyczy w Przydomu.pl


Jak dobrać obrożę?


Każdy piesek, mały czy duży, powinien mieć obrożę. Na początku najlepiej będzie, jeśli sprawimy naszemu pupilkowi regulowaną obrożę skórzaną. Dzięki odpowiednim oczkom można zmniejszać lub zwiększać jej obwód. Najlepiej zapiąć ją tak, aby pomiędzy szyją, a obrożą była jeszcze wolna przestrzeń - taka, by bez problemu zmieściły się nasze dwa palce. Dzięki temu obroża nie będzie sprawiała pieskowi większego dyskomfortu. Oprócz tego ważna jest również szerokość obroży, nie może być zbyt wąska, ani zbyt szeroka.


Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy przy nodze?


Kiedy mamy już wybraną obrożę dla psa, musimy ją z nim oswoić. Na początku dajmy ją szczeniakowi, aby mógł ją powąchać. Następnie zapnijmy ją na szyi psa. Zaraz po założeniu jej, piesek z pewnością będzie chciał się jej pozbyć, dlatego odwróćmy jego uwagę. W tym celu warto zająć szczeniaka zabawą, dzięki temu zapomni, że ma ją na sobie. I tutaj jeszcze jedna ważna uwaga. Szczeniaczki szybko rosną, więc często sprawdzajmy, czy obroża po jakimś czasie nie zrobiła się zbyt mała.

Naucz psiaka posłuszeństwa – przytrzymaj szczeniaczka za obrożę. Delikatnie ustabilizuj go, aby nie mógł się wiercić. Jeśli przez chwilę będzie stał stabilnie i grzecznie, należy mu się pochwała i smakołyk. Takie ćwiczenia warto powtarzać, aby weszło to pieskowi w pamięć.

Kiedy już pies oswoi się ze swoją obrożą, czas na przypięcie smyczy. Najpierw nauka chodzenia psa na smyczy powinna być dla niego formą zabawy i przyjemności. Później stajemy w miejscu i trzymamy psa na smyczy. Przywołujemy go, aby do nas podszedł, jeśli to zrobi nagradzamy go smakołykiem. Kiedy podczas spaceru szczeniak ciągnie, stańmy w miejscu i przywołajmy go do siebie. I tak za każdym razem, aż znudzi mu się ciągnięcie. Jeśli mamy dla psa szelki i do nich jest przypięta smycz, to możemy w jeszcze łatwiejszy sposób nauczyć go chodzenia przy nodze. Wtedy trzymamy smycz krótko, na tyle, aby pies nie wyrywał się i był blisko naszej nogi. 

Pamiętajmy o tym, że nie da się nauczyć psa ładnego chodzenia na smyczy już na pierwszych spacerach. Wiadomo, że wtedy pies będzie podniecony i pełen energii. Będzie ciągnął smycz, to pewne. Po każdym pociągnięciu, czy szarpnięciu psa przywołujemy do siebie i na chwilę się zatrzymujemy. Po kilkunastu takich spacerach pies nie będzie nas ciągnął,  a trzymając się wyżej przedstawionych zasad nawyk chodzenia przy nodze z pewnością wejdzie mu w krew i stanie się prawdziwym towarzyszem spacerów.
 

Jak nauczyć psa posłuszeństwa?


Żeby pies był posłuszny musi wiedzieć, kto tu rządzi. Pomiędzy nami a psem musi być ustalona hierarchia i to my mamy być najwyżej. W przeciwnym przypadku pies zawsze będzie robił to co chce, bo będzie przekonany, że on jest panem stada.

Oto wskazówki jak stać się przywódcą dla swojego psa:

 • Nagradzaj tylko wtedy, kiedy na to zasługuje

 

 • Pozwól jeść mu z Twojej ręki

 

 • Nie leż razem z nim – czasami tak kochamy swoich pupili, że pozwalamy im leżeć obok siebie, a nawet spać. A to jest ogromny błąd! Śpiąc razem ze swoim psem lub siedząc z nim razem na kanapie pokazujemy, że jesteśmy równi. Pies musi znać swoje miejsce, powinien wiedzieć, że nie wolno mu siadać na łóżku, czy fotelu, bo to są miejsca przeznaczone dla jego przywódcy, a do neigo należy legowisko.

 

 • Nie wykonuj rozkazów psa – psiaki to sprytne zwierzaki. Czasami przychodzą do nas z piłeczką, bo chcą się pobawić. Nie ma w tym nic złego, ale to my powinniśmy wydawać jemu komendy. Dlatego zanim zaczniemy z nim zabawę, niech wykona komendę siad, podaj łapę, czy turlaj się. Niech wie, że najpierw musi wykonać nasze polecenie. Później możemy się z nim pobawić.

 

 • Zaplanuj wspólne spędzanie czasu z pupilem – psy mają bardzo dobre wyczucie czasu. Dlatego spacery, karmienie, czy zabawa powinny odbywać się o wyznaczonych porach dnia. Dzięki temu psy będą same wiedziały czego mogą się spodziewać w danej chwili.

 

 • Ty masz pierwszeństwo – zawsze i wszędzie. Pamiętajmy o tej zasadzie, kiedy wychodzimy z psem na spacer, najpierw wychodzimy my, w drugiej kolejności pies. Jeśli pies zagrodzi nam drogę nawet w domowym korytarzu odsuńmy go na bok i przejdźmy swoją drogą. Nie możemy psa omijać, to on musi ustąpić nam miejsca.


Szczęśliwy pies, to taki, który zna swoje miejsce w stadzie. Wie co mu wolno, a co jest zakazane. Trzyma się ustalonych zasad i jest obdarzany miłością właścicieli. Pamiętajmy o tym, że pies nie jest zabawką. Do jego odpowiedniego wychowania trzeba podstawowej wiedzy, dużo cierpliwości i wytrwałości. Nie kupujmy psa pod wpływem impulsu, posiadanie czworonoga to odpowiedzialność i obowiązki, które zostaną wynagrodzone miłością czworonożnego przyjaciela.
 

Wybierz smycz dla swojego pupila!
zdjęcie: Nikiko / pixabay.com

(sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 8 Artykuł nie był pomocny 2
}