Data publikacji: 2016-11-04

Jak wybrać zabawki odpowiednie do wieku dziecka?

Udostępnij na Google+

Jak wiadomo, wybór odpowiedniej zabawki dla małego dziecka wcale nie jest prosty. Czasami możemy nie trafić z prezentem, ponieważ dziecko będzie już na niego za duże lub jeszcze zdecydowanie za małe. Tutaj podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby dobrać odpowiednią zabawkę do wieku dziecka.

Zabawki dla noworodka


Kiedy rodzina się powiększa, najbliżsi obdarowują noworodka mniej lub bardziej trafionymi prezentami. Jeśli chcemy kupić noworodkowi zabawkę odpowiednią do jego wieku, to powinna ona:

Pobudzać zmysł słuchu – ponieważ w tym czasie noworodki słyszą głównie wysokie tony. Dlatego mile widziane są grzechotki, pozytywki. Pamiętajmy, że takie dziecko będzie chwytać grzechotkę dopiero po kilku tygodniach od urodzenia.

Być w mocnych kolorach i o różnicowanej fakturze – niemowlaki nie widzą jeszcze dokładnych kształtów, ale w tym czasie mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Dlatego najlepiej będzie, jeśli zabawki będą w kolorze zielonym, żółtym, czerwonym, niebieskim lub białym o różnej fakturze. Dobrze jest, kiedy zabawka na przykład z jednej strony jest wykonana z lnu, a z drugiej, np. ze sztruksu. U niemowlaków nie przesadzamy z ilością zabawek, warto wprowadzać nowe zabawki co około 2 tygodnie.


Zabawki dla dzieci od 1 do 3 miesiąca życia


Wraz z upływem czasu wzrok dziecka zaczyna się wyostrzać. Już w drugim miesiącu życia dziecko wodzi wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Co więcej, lepiej reaguje na dźwięki pochodzące z otoczenia. Coraz bardziej interesuje go to, co się dzieje w otoczeniu. Tak jak już wcześniej wspomniano, w tym czasie spiszą się grające karuzele z wiszącymi zabawkami, zabawki w intensywnych kolorach wykonane z różnorodnych materiałów.


Zabawki dla dzieci od 4 do 6 miesiąca życia


Dla najmłodszych z tego przedziału wiekowego idealnie sprawdzą się maty edukacyjne, które będą pobudzać u dzieci coraz większe zainteresowanie otaczającym go światem. Później możemy zakupić dziecku gumowe zabawki do kąpieli, z którymi dziecko będzie się bawić. Przed zakupem musimy upewnić się, czy zabawka spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa.

Około 6 miesiąca życia dziecko zaczyna interesować się dłużej kolorowymi książeczkami dla najmłodszych dzieci. Dopiero w tym czasie zaczyna naśladować odgłosy zwierząt, które najpierw przedstawiają im najbliżsi. To pomaga dzieciom w szybszym rozwinięciu mowy.


Zabawki od 7 miesiąca życia do roczku


7-8 miesiąc życia to już czas na pierwszą przytulankę. Jednak musimy pamiętać o tym, aby taka zabawka była miękka, miła w dotyku, przyjemna do gryzienia i przytulania. Najlepsza będzie taka bez elektronicznego wyposażenia, którą zawsze będziemy mogli wyprać w pralce. Przytulanka daje poczucie bezpieczeństwa, ułatwia zasypianie i uspokaja. Jest najlepszym lekarstwem na smutki. Ukochany miś zawsze dodaje odwagi np. w czasie wizyty u lekarza.


Zabawki dla rocznego dziecka


Od roczku, dziecko zaczyna poznawać otoczenie, które go otacza. Dlatego ważne jest, aby dziecko otrzymywało proste zabawki, maksymalnie pobudzające jego kreatywność. Wśród nich są mile widziane układanki, książeczki obrazkowe, piłki, klocki, czy bardzo proste zagadki.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są również zabawki interaktywne, typu stoliki, maty, czy kostki, które pobudzają dziecko do rozwiązywania prostych zadań.


Zabawki dla dwulatka i trzylatka


W tym wieku dziecko już umie mówić. Tworzy zdania, rysuje, zna niektóre kolory. Tutaj możemy wprowadzać takie zabawki jak domki dla lalek, książeczki, zestawy klocków do budowania bardziej skomplikowanych budowli, pociągi, duże puzzle itp.


Ważne aspekty przy wyborze bezpiecznej zabawki dla dzieckaWielkość i solidność zabawki – dla dzieci poniżej 3 roku życia kupujemy zabawki, takie, które są dosyć duże i nie zmieszczą się w buzi, czy gardle dziecka. Uważamy na to, aby nie miały elementów, które mogłoby łatwo oderwać i połknąć. Podczas zabawy pluszak, czy zabawka nie powinna się popsuć.

Lekkie zabawki – tylko takie są idealne dla małych dzieci. Ciężką zabawką dziecko może szybko zrobić sobie krzywdę.

Zabawki wykonane z bezpiecznych materiałów – czyli nietoksycznych, które zawierają znak bezpieczeństwa CE. Pamiętajmy, że najtańsze zabawki z supermarketów są marnej jakości i nie mamy pewności, czy rzeczywiście zostały w uczciwy sposób przebadane. Jeśli dana zabawka jest wykonana z plastiku i ma drażniący zapach wiadomo, że nie nadaje się do zabawy dla żadnego dziecka.

Budowa zabawki – zabawki dla najmłodszych dzieci nie powinny zawierać szklanych i porcelanowych elementów, które łatwo oderwać, czy potłuc. Pamiętajmy, że w zabawkach najbardziej niebezpieczne są małe elementy, które dziecko może włożyć do buzi i połknąć. Oprócz tego zwróćmy wagę na to, czy zabawka nie ma sztywnych lub ostrych wystających elementów, lub czy drobne części zabawki zbyt szybko od niej nie odpadną.

Symbol CE – każda zabawka powinna go mieć, ponieważ potwierdza zgodność produktu ze wszelkimi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Oznaczenie wieku – dla którego przeznaczony jest produkt. Ta informacja również informuje nas o bezpieczeństwie i przeznaczeniu zabawki.
 

Zobacz wszystkie zabawki interaktywne w Przydomu.pl!
zdjęcie: PublicDomainPictures / pixabay.com

(sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 12 Artykuł nie był pomocny 0
}