Data publikacji: 2016-12-08

Jak wybrać kubek termiczny? Zalety i wady kubków

Udostępnij na Google+

Idzie zima, dlatego zawsze warto mieć pod ręką ciepły napój. Jeśli chcemy, aby ciepła herbata lub kawa jak najdłużej zachowała wysoką temperaturę, musimy zainwestować w odpowiedni kubek termiczny. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Zasada działania kubka termicznego


Jest niemal taka sama jak w przypadku termosu. Głównym zadaniem kubka termicznego jest jak najdłuższe utrzymanie odpowiedniej temperatury napoju. Wysoka temperatura utrzymywana przez długi czas jest w kubkach szczelnych. Kubki częściowo szczelne szybciej tracą ciepło.
 

Rodzaje kubków termicznych


 

Kubki całkowicie szczelne

Prawie takie same jak termosy. Dzięki swojej szczelności nic nam się nie wyleje. Możemy postawić kubek do góry dnem i nie powinno z niego nic wypłynąć. Tego rodzaju kubki mają zazwyczaj podwójne ścianki. Pomiędzy ścianką wewnętrzną a zewnętrzną jest próżnia. Dzięki czemu kubek nie oddaje ciepła na zewnątrz. W tym przypadku wieczko kubka jest zazwyczaj zakręcane. Kubek jest prosty w budowie i obsłudze. Co ważne, wieczko jest wyposażone również w odpowietrznik, który wyrównuje ciśnienie, przez co łatwiej odkręcić pokrywę kubka.


Kubek całkowicie szczelny z ustnikiem

Dzięki ustnikowi uruchamianym poprzez naciśnięcie przycisku możemy się napić, nie tracąc przy tym zbyt dużej ilości ciepła wlanego napoju. Tego rodzaju kubek świetnie sprawdza się w czasie długiej podróży samochodem. Kubek uszczelniamy puszczając przycisk. Jest to szczelna forma kubka, który może leżeć w różnych pozycjach i nic z niego nie wypłynie. Cena tego rodzaju kubka zaczyna się od 120 zł.
 

Kubki częściowo szczelne

W budowie tego kubka również zastosowano podwójne ścianki. Pomiędzy nimi zamiast próżni jest powietrze. Co ważne, trzeba pamiętać o tym, że pokrywki w tych kubkach nie są całkowicie szczelne. Ich głównym zadaniem jest ograniczenie parowania i spowalnianie utraty ciepła. Są idealne, na krótki spacer, do biura, czy do szkoły. Tego rodzaju kubek zawsze stawiamy do góry wieczkiem, gdyż po przechyleniu kubeczka napój może się wylać. Sprawdź dostępne modele w Przydomu.

Kubki termiczne stalowe

Kubki stalowe wyróżniają się solidną konstrukcją i dużą odpornością na uszkodzenia. Tak jak kubki szklane są obojętne chemicznie, co oznacza, że pod wpływem wysokich temperatur nie wydzielają szkodliwych substancji. Co więcej, długo utrzymują wysoką temperaturę.
 

Kubki termiczne plastikowe

To najtańsze rozwiązanie posiadające jednocześnie najwięcej wad. Ciepłe napoje w kubkach plastikowych szybko tracą swoją temperaturę. Łatwo można je uszkodzić, czasami nieprzyjemne pachną. Jeśli kupimy kubek od nieznanego producenta, możemy się naciąć na produkt, który pod wpływem wysokich temperatur będzie uwalniał szkodliwe substancje.
 

Kubki termiczne szklane

Kubki szklane najlepiej utrzymują wysoką temperaturę. Jednak największą wadą jest to, że nie są odporne na zniszczenia wywołane uderzeniem. Są one bardzo delikatne. Co więcej, kubek termiczny szklany waży o wiele więcej niż wcześniej wymienione modele.
 

Kubki termiczne z grzałką i termostatem

Kubki termiczne z USB to najczęściej kubki stalowe, które mają w sobie wbudowaną grzałkę. Dzięki termostatowi możemy podgrzać napój do wybranej temperatury. Grzałkę podłączamy zazwyczaj kablem USB z końcówką pasującą do gniazda samochodowej zapalniczki. Termostat pozwoli nam kontrolować temperaturę.
 

Czyszczenie kubków termicznych


Kubki termiczne powinniśmy umyć zaraz po wypiciu napoju. Szczególnie wtedy, gdy używamy kubka z ustnikiem, a wcześniej mieliśmy w nim kawę. Jeśli nie wyczyścimy tego w porę, fusy po kawie mogą się zlepić i pozostać gdzieś w zakamarkach zakrętki.
 

Mycie kubków termicznych w zmywarce

Zanim włożymy kubek termiczny do zmywarki, sprawdźmy, czy producent poleca tę formę mycia kubków termicznych. Nie wszystkie kubki nadają się do mycia w zmywarce.
 

Kiedy wziąć ze sobą termos, a kiedy kubek termiczny?

Pomimo że działają niemal na tej samej zasadzie, to jest pomiędzy nimi spora różnica. Kubek termiczny najlepiej sprawdza się w szkole, biurze, czy w aucie. Jest lekki, poręczny i przez kilka godzin zachowuje odpowiednią temperaturę.

Natomiast termos to niezbędne wyposażenie turysty. Dzięki niemu mamy pewność, że herbata, czy kawa nie wyleje się i będzie ciepła o wiele dłużej, niż w przypadku kubka termicznego. Warto również wspomnieć, że zazwyczaj ma większą pojemność niż kubek termiczny.
 

Sposób na dłuższe utrzymanie ciepła w kubku termicznym

Zanim nalejemy właściwy napój do kubka termicznego lub termosu, najpierw napełnijmy go wrzątkiem. To podniesie temperaturę pierwszej ścianki. Po mniej więcej trzech minutach wylej gorącą wodę i wlej ciepły napój.

Ważna zasada: Im większa pojemność kubka/termosu tym dłuższe utrzymywanie ciepła.
 

Znajdź kubek dla siebie!
zdjęcie: Alexas_Fotos / pixabay.com

(sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 10 Artykuł nie był pomocny 0
}