Data publikacji: 2016-01-28

Jak skutecznie oduczyć kota drapania mebli?

Udostępnij na Google+

Dlaczego decydujemy się na posiadanie kota? Niektórzy po prostu je uwielbiają, tak już jest. A inni chcą go mieć, ponieważ wydaje się mniej wymagającym zwierzęciem niż pies. Kota, w przeciwieństwie do psa, nie trzeba wyprowadzać na dwór, można go zostawić samego w domu nie martwiąc się o to, że narobi sporo hałasu i bałaganu podczas naszej nieobecności.

Jednak posiadanie kota w domu wiąże się również z kilkoma rzeczami, które mogą irytować niektóre osoby. Niewątpliwie uciążliwym zachowaniem kotów jest drapanie mebli. Jeśli w porę nie zadbamy o odpowiedni kącik dla kota, możemy liczyć się z tym, że nasze ulubione meble będą niszczone przez pazurki naszego mruczka. Jednak musimy pamiętać, że drapanie naszych kanap nie oznacza agresywności kota.


Dlaczego kot drapie?


Drapanie jest wrodzoną potrzebą kota. Kot po prostu musi drapać. Tak już go zaprogramowała natura. W opuszkach palców koty posiadają specjalne gruczoły. Drapiąc meble, nasz mruczek po prostu zaznacza swój teren poprzez wydzielanie substancji zapachowej. Dodatkowo, jeżeli nasze zwierzę przebywa tylko w domu, a my nie dbamy o regularne przycinanie jego pazurków, wtedy on sam musi zadbać o tę czynność, ścierając zbędną warstwę pazurków. Najmniej trudności sprawia mu drapanie dużego, stabilnego przedmiotu, który się nie przemieszcza. Dlatego ofiarą kocich pazurków tak często jest kanapa. Jeżeli kupujesz kota, nie zapomnij postarać się o odpowiednie zabawki oraz drapaki dla kota.Na co zwrócić uwagę kupując drapak dla kota:


1. Odpowiednia wielkość

Pewnie już wiesz, że w Twoim domu nie ma miejsca, na które nie wszedłby Twój mruczek. Czy są to zasłony, czy najwyższy punkt w mieszkaniu - kot zawsze znajdzie sposób, żeby się na niego wdrapać. Dlatego jeśli decydujesz się na inwestowanie w drapak postaraj się, żeby posiadał kilka pięter, ponieważ kot uwielbia wchodzić na różne wysokości. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić kup drapak, który będzie posiadał różne zakątki, w których kot czułby się bezpieczny i mógł ukryć się przed całym światem.

2. Materiał, z jakiego wykonany jest drapak

Kot lubi drapać kanapę? Dlatego kupując drapak zwróć uwagę na to, żeby materiał, z jakiego jest wykonany drapak miał porównywalną strukturę do naszej kanapy. Najczęściej dobre drapaki są ciasno owinięte sizalem - bardzo mocnym sznurkiem z włókien agawy.

3. Stabilność

Kot jest inteligentnym stworzeniem, nie będzie wskakiwał ani bawił się na czymś, na czym nie czuje się bezpiecznie. Jeżeli kot lubił drapać kanapę bądź meble, które są stabilne i nie przemieszczają się podczas drapania, tego samego oczekiwać będzie od drapaka. Drapak musi być stabilny i pewnie stać na podłożu, żeby kot czuł się na nim bezpiecznie.


Przekonaj kota do drapaka


Postaw drapak dla kota w ulubionym przez niego miejscu. Pamiętaj jednak, że jeśli postawisz drapak na styku z kanapą bądź innym ulubionym miejscu, gdzie Twój sierściuch lubił drapać, upewnisz go co do tego, że dobrze robił.

Pomimo zakupu odpowiedniego drapaka Twój kot wciąż drapie meble? Może być to spowodowane przez:

  • zamkniętą przestrzeń
  • brak bodźców zachęcających do zabawy
  • nieodpowiednią karmę
  • zbyt rzadko zmieniany żwirek w kuwecie
  • pojawienie się nowych ludzi bądź zwierząt w domu
  • częste pozostawianie kota samego w domu na dłuższy czas
     
Sprawdź drapaki w naszym sklepie

zdjęcie: Ben_Kerckx / pixabay.com                                                                                                                                    (sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 7 Artykuł nie był pomocny 1
}