Data publikacji: 2017-11-17

Jak przechowywać chleb?

Udostępnij na Google+

Nawet najlepsza receptura nie uchroni źle przechowywanego pieczywa przed pleśnieniem i wysychaniem. Warto zachować kilka prostych zasad, żeby długo cieszyć się świeżością i smakiem chleba, bułek czy chałek.

Dobry chlebak


Pieczywo powinno być przechowywane w suchym, wolnym od zarodników pleśni miejscu. Najodpowiedniejszy będzie dobrej jakości chlebak, wykonany z łatwych do utrzymania w czystości materiałów, jak np. stal nierdzewna, metal, tworzywo sztuczne, zaimpregnowane odpowiednio drewno, odporna na odpryski ceramika. Na rynku dostępne są chlebaki w różnych kształtach, wyposażone w pokrywy wykonane z różnorodnych materiałów, niektóre dodatkowo pełnią funkcję deski do krojenia pieczywa. Przy wyborze, oprócz stylistyki współgrającej z wyposażeniem kuchni, warto kierować się funkcjonalnością i tym, czy wybrany produkt można dokładnie i w prosty sposób wyczyścić.

W sklepie internetowym Przydomu.pl możecie Państwo kupić chlebaki Ambition zrobione w całości ze stali lub drewna i tworzywa.

Woreczek do przechowywania


Żeby zapobiec pleśnieniu i wysychaniu pieczywa, należy je przechowywać w chlebaku i lnianym lub bawełnianym woreczku. Walory smakowe i świeżość pomoże też utrzymać owinięcie pieczywa w czystą ściereczkę kuchenną (koniecznie płócienną lub bawełnianą). Przechowywanie w woreczkach foliowych przyspiesza proces pleśnienia (zbyt duża wilgotność przy jednoczesnym braku dostępu powietrza), pozostawienie zaś w papierowej torebce, w której przynieśliśmy chleb do domu, spowoduje jego wysychanie. Zamiast woreczka lub ścierki można również użyć papieru pergaminowego.

Ciekawostki• chleb upieczony na drożdżach jest znacznie krócej świeży (2 dni) od chleba na zakwasie – ten drugi zachowuje świeżość bez dodatku konserwantów do 7 dni
• dobrym sposobem na przedłużenie świeżości chleba jest mrożenie – świeży najlepiej pokroić na kromki i zamrozić w woreczku przeznaczonym do mrożonek, kromki bardzo szybko rozmraża się np. w tosterze
 

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 0 Artykuł nie był pomocny 0
}