Data publikacji: 2017-04-04

Jak i kiedy założyć wrzosowisko w ogrodzie?

Udostępnij na Google+

Rodzina czarujących wrzosowatych roślin składa się z ponad czterech tysięcy gatunków, które mogą upiększać nasz ogród przez cały rok. Sadzone w gromadach imitują naturalne, leśne wrzosowiska.

Wrzosy i wrzośce – różnice


Wrzosy, które kupujemy w kwiaciarniach oraz szkółkach to różnego rodzaju odmiany wrzosu Calluna vulgaris, który rośnie pospolicie w naszych lasach. Osiąga wysokość od 20-50 cm. Kwiaty o kielichowatym kształcie, w zależności od odmiany, kwitną zazwyczaj od sierpnia do października. Stąd znane przysłowie: „Gdy sierpień wrzos rozwija, jesień krótka, szybko mija”. Liście są małe, łuskowate, rosnące pod kątem. Idealnie odnajdują się w ogrodach w otoczeniu innych roślin wrzosowatych lub jako sezonowa ozdoba tarasów. Jako dekoracja domu niestety szybko schnie. W Walii wrzosy dodawane są do ślubnych bukietów i mają przynosić szczęście.

Wrzośce, zależnie od odmiany, kwitną od lutego do października. W odróżnieniu od wrzosów, na łodygach wyrastają igiełkowate liście o długości około 4 mm, a kwiaty mają kształt dzbanuszków. Wrzosiec to roślina ciepłolubna, która wzrasta do 35 cm wysokości. Występuje przede wszystkim w południowej Afryce, gdzie dorasta do 1 m wysokości.


 

Uprawa wrzosów i wrzośców


Wrzosy i wrzośce sadzić należy od marca do końca kwietnia lub od września do połowy października w rozstawie około 30-40 cm. Przy zakładaniu wrzosowiska szczególnie należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu odmian roślin, tak aby utrzymać ciągłość kwitnienia od lutego do października, dzięki temu nasz ogród będzie rozkwitał prawie przez cały rok!

Wrzosy i wrzośce lubią miejsca słoneczne oraz gleby lekkie, przepuszczalne o kwaśnym odczynie. Będą więc dobrze rosły w np. pobliżu iglaków, które również preferują ziemię o kwaśnym odczynie. Wrzosy i wrzośce warto uformować warstwą ściółki (np. kory sosnowej), co uchroni przed występowaniem chwastów i utratą wilgoci.

Nawożenie


Dla obfitego kwitnienia wrzosów i wrzośców warto zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny, najlepiej taki, który przeznaczony jest konkretnie do roślin wrzosowatych.

Przycinanie


Wrzosy należy przycinać co roku, na przełomie marca i kwietnia. To bardzo ważny zabieg w uprawie wrzosów, dzięki któremu rośliny pięknie kwitną. Należy pamiętać, aby nie przycinać wrzosów jesienią, ponieważ może to narazić roślinę na przemarznięcie. Wrzośce powinno się przycinać od razu po skończonym kwitnieniu, czyli najczęściej w kwietniu lub w maju.

Okrywanie na zimę


Aby uchronić nasze wrzosowisko przed mroźnymi skutkami zimy, należy tuż po pierwszych przymrozkach okryć kwiaty włókniną, cieniówką lub gałązkami roślin iglastych. 
Wybierz najlepsze podłoże do wrzosów!
zdjęcie:pixabay.com / strecosa

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 12 Artykuł nie był pomocny 0
}