Data publikacji: 2016-05-13

Grill gazowy, węglowy, elektryczny - jaki wybrać?

Udostępnij na Google+

Sezon grillowy czas zacząć, ale jaki wybrać grill? Tutaj rodzi się dylemat. Jesteśmy po to, aby ułatwić wam tę decyzję. Dlatego poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych modeli grillów.

Grill ogrodowy


XXI wiek można ogłosić wiekiem grillowania. Biesiadowanie przy grillu jest nową polską tradycją. Kto może sobie na to pozwolić wybiera tradycyjne grille, jednak są i takie miejsca jak balkony, gdzie można jedynie pozwolić sobie na grill elektryczny. My skupimy się na grillach ogrodowych. Grill jest elementem wyposażenia ogrodu, bez którego nie może obejść się każdy działkowiec ceniący sobie dobre jedzenie w letni weekend w gronie rodziny. Jedni wybierają grill murowany, wtedy nie trzeba już myśleć o wystawieniu grilla na zewnątrz. Jednak taki grill trzeba dobrze konserwować i dokładnie czyścić niż inne grille. Ze względu na rodzaj podpałki można wybrać z trzech do wyboru: grill węglowy, grill elektryczny oraz grill gazowy.

Zanim wybierzemy konkretny model grilla, zwróćmy uwagę na:

  • budżet jaki możemy na niego przeznaczyć
  • jak często robimy grilla w sezonie
  • jak dużo jedzenia przygotowujemy na grillu
  • ile miejsca możemy przeznaczyć na postawienie grilla w ogrodzie


Grill węglowy


Grill węglowy nadaje potrawom niepowtarzalny aromat. Dym z węgla drzewnego podkreśla smak przygotowanych potraw (przepisy na smakołyki z grilla opisywaliśmy już w artykule "Co na grilla? Pyszne dania i przekąski na grilla"). Właśnie tego smaku brakuje osobom, które przyrządzają potrawy na grillu elektrycznym, czy gazowym. Grill węglowy jest najtańszym z prezentowanych poniżej rozwiązań. Wadą tego rodzaju grilla jest to, że tutaj nie mamy regulacji temperatury. Wszystko robimy na wyczucie, ale przygotowane na nim potrawy mają niepowtarzalny smak i zapach.


Na o zwrócić uwagę kupując grill węglowy?

Po pierwsze, ważne są materiały, z których został on wykonany. Muszą być one solidne i odporne na działanie wysokiej temperatury. Warto również zakupić grill, który jest wyposażony w pokrywę z regulatorami dopływu powietrza, dzięki temu rozwiązaniu możemy rozpalić grilla nawet wtedy, gdy pada deszcz. Oprócz tego przydatny jest również termometr na pokrywie, który pozwala kontrolować temperaturę.

W Przydomu.pl znajdziemy duże grille węglowe, a także mniejsze, które sprawdzą się także w terenie. Małe modele zmieszczą się nawet w plecaku.


Grill elektryczny


Główną zaletą grilla elektrycznego jest to, że do jego obsługi wystarczy nam tylko dostęp do zasilania. Dzięki niemu możemy zrobić sobie grilla bez konieczności udawania się na działkę, czy do ogrodu. Szczególnie przydatny dla osób, które mieszkają w blokach.

Podział grilli elektrycznych:

Grill z rusztem – Ma przeważnie dużą powierzchnię grillowania, przez co zmieści się na nim wiele potraw jednocześnie. Zbudowany jest z grzałki, a nad nią umieszczony jest ruszt. Minusem tego rozwiązania jest kapiący tłuszcz, przywierający do grzałki, co utrudnia mycie urządzenia.

Grill z płytą – tutaj przygotowujemy potrawy na teflonowej płycie. Ma ona karbowaną powierzchnię, przez co tłuszcz spływa z potrawy do podstawionego naczynia.

Grill stojący – ma duże rozmiary, swoim kształtem przypomina tradycyjne grille węglowe. Mogą one stać w ogrodzie, na działce lub na balkonie. Niezbędne jest tutaj podłączenie do zasilania.

Grill stołowy – jest mały, zmieści się na stole. Może stanowić dodatkowe wyposażenie kuchni.

Przy zakupie zwróć uwagę:

Pierwszorzędną kwestią jest moc urządzenia elektrycznego. Im większa moc grilla, tym szybsze nagrzewanie się grzałki i przygotowywanie potraw. Ważna jest również regulacja temperatury, która umożliwia dobranie odpowiedniej temperatury do przygotowania danej potrawy. Ważne jest również to, aby grill posiadał pokrywę. Dzięki temu potrawy będą szybciej przygotowane. Istotną kwestią jest również łatwość czyszczenia, warto wybrać model, którego poszczególne części będziemy mogli umyć w zmywarce. Można wybrać model dwuczęściowy, który grilluje potrawy jednocześnie z góry i z dołu.


Grill gazowy


Masz dosyć rozpalania grilla węglem? Zainwestuj w grill gazowy. Dzięki niemu szybko przygotujesz pożywny posiłek z grilla. Grill gazowy możemy podłączyć do butli gazowej wypełnionej gazem propan-butan lub do instalacji gazowej z gazem ziemnym. Zaletą grilli gazowych jest to, że bardzo szybko się nagrzewają. Dodatkowo mają regulację temperatury. Jednak grill gazowy to zdecydowanie droższe rozwiązanie niż tradycyjny grill węglowy, czy elektryczny. Jeżeli często grillujemy, możemy być pewni, że ta inwestycja z czasem się zwróci. Zwróćmy uwagę na to, że koszt paliwa do grilla będzie zdecydowanie mniejszy niż zakup paczki węgla drzewnego.

Grill gazowy jest idealny dla osób, które posiadają ogród, działkę rekreacyjną lub duży taras. Musi stać w dużej odległości od miejsc, gdzie istnieje ryzyko przypadkowego rozprzestrzenienia się ognia.

Na co zwrócić uwagę kupując grill gazowy?

Przed zakupem grilla gazowego sprawdźmy, czy istnieje możliwość zapalenia grilla w inny sposób, w przypadku kiedy awarii ulegnie zapalarka. Dobry grill gazowy to taki, który ma znak jakości CE, został wykonany z solidnych materiałów. Najlepiej jest, gdy palniki są wykonane ze stali nierdzewnej. Ruszt również może być wykonany z tego materiału lub z żeliwa. Bardzo dobry obieg temperatury zapewnia głęboki i duży piekarnik.
 

Sprawdź wybór grillów w naszym sklepie!
zdjęcie: kaboompics / pixabay.com

(sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 5 Artykuł nie był pomocny 0
}