Data publikacji: 2017-10-31

Edukacyjna rola klocków dla dzieci

Udostępnij na Google+

Zadaniem dziecka jest... zabawa. To dzięki niej poznaje świat i się rozwija. Wybierając zabawkę dla dziecka chcemy, aby oprócz dostarczania rozrywki, spełniała edukacyjną rolę. Jednym z takich prezentów są klocki. Najprostsze rozwiązania są często najlepsze!

Zalety zabawy klockami


Podczas układania klocków, maluchy ćwiczą zdolności manualne oraz koordynację oko-ręka, a to świetny wstęp do nauki rysowania, a później pisania. Nawet kilkumiesięczne dzieci mogą bawić się klockami. Chwytanie, oglądanie, rzucanie klocków również wpływa pozytywnie na rozwój malucha. Ten etap zabawy pozwala ćwiczyć dziecku koordynację nad swoim ciałem i panowanie nad ruchami rączki. To świetny wstęp do dalszej zabawy klockami. Układanie klocków świetnie wpływa na koncentrację i uczy cierpliwości. Skomplikowane budowle wymagają przecież uwagi i skupienia. Podczas takiej zabawy rozwijana jest również wyobraźnia przestrzenna oraz kreatywność. Badania prowadzone przez psychologów i pedagogów wskazują, że dzieci chętnie bawią się klockami wraz z rówieśnikami. W ten sposób mogą dzielić się swoimi pomysłami z innymi, uczą się współpracy, nabierają pewności siebie. Ten społeczny wymiar zabawy klockami z pewnością zaowocuje w przyszłości – w przedszkolu bądź szkole. Oprócz tego, maluch podczas zabawy ze starszymi dziećmi lub rodzicami, mimowolnie uczy się nazw kształtów i kolorów. Zabawa klockami to także świetny pretekst do nauki liczenia, a także podstawowych działań na zbiorach. Pamiętajmy jednak o tym, aby umiejętnie wprowadzać edukacyjne treści. Dziecko powinno czerpać przede wszystkim radość z zabawy. W przeciwnym razie szybko zniechęci się do edukacyjnych czynności.

Kiedy kupić klocki?


Prezent w postaci klocków sprawdzi się w przypadku nawet kilkumiesięcznych dzieci, które już samodzielnie siedzą. Przygoda z klockami zaczyna się w tym przypadku niepozornie. Maluchy biorą klocki do ręki, zapoznając się z ich kształtem, strukturą. Kolejnym etapem zabawy jest... przewracanie wież z klocków, które ułożą dorośli. Mimo wszystko, ten destrukcyjny sposób zabawy również spełnia swoją edukacyjną rolę. Dzieci zaczynają łączyć fakty, dostrzegając związki przyczynowo-skutkowe. Mniej więcej między 16. a 18. miesiącem życia, dziecko zaczyna samodzielnie budować wieżę z dwóch klocków, wraz z upływem czasu stawiając coraz wyższe i bardziej skomplikowane konstrukcje. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego tempa rozwoju dziecka.

Różne rodzaje klocków


W sklepie internetowym Przydomu.pl znajdą Państwo szeroką ofertę klocków znanych i cenionych marek – takich jak Fisher Price, Cobi, Clementoni, Simba. Oprócz tradycyjnych klocków dla najmłodszych dzieci, mogą Państwo kupić zestawy trochę bardziej skomplikowane. Klocki jeżyki, dzięki specjalnym wypustkom doskonale stymulują zmysł dotyku, a przy tym łączenie ich ze sobą nie sprawia kłopotu. W ofercie sklepu Przydomu.pl znajdują się również klocki konstrukcyjne niemieckiej marki HEROS, które oprócz drewnianych elementów zawierają w zestawie śrubki oraz małe narzędzia do samodzielnego konstruowania rozmaitych pojazdów i budowli. Cztero-, pięcio- czy siedmioletnie dzieci będą zachwycone zestawami klocków Cobi, które przypominają znane wszystkim klocki Lego. Co niektóre mają nawet 500-600 elementów!
 


 

Wybierz klocki dla swojego dziecka 

 

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 1 Artykuł nie był pomocny 0
}