Data publikacji: 2016-05-11

Drewniana czy plastikowa skrzynia do ogrodu?

Udostępnij na Google+

Skrzynie ogrodowe są bardzo przydatnym elementem ogrodu. Zostały skonstruowane po to, aby schować w nich mniejsze elementy wyposażenia ogrodu. Świetnie sprawdzają się jako przechowalnia na poduszki do mebli ogrodowych, koców czy dziecięcych zabawek.

W sklepach możemy wybierać spośród drewnianych i plastikowych skrzyń w różnych kształtach i kolorach. Tutaj rodzi się dylemat, którą skrzynię powinniśmy wybrać, wykonaną z plastiku czy może drewnianą. Przyjrzyjmy się tym modelom bliżej.

Plastikowe skrzynie ogrodowe – zalety i wady


Plastikowe skrzynie ogrodowe są wykonane z trwałych i wytrzymałych tworzyw sztucznych. Różnią się wielkością, pojemnością oraz wyglądem. Niektóre z nich mogą być stylizowane na skrzynię wykonaną z drewna. Tego rodzaju skrzynie ogrodowe nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Nie musimy ich malować, impregnować, czy lakierować. W zależności od wytrzymałości materiału niektóre modele mogą służyć nam dodatkowo jako ławka ogrodowa. Plastikowa skrzynia ogrodowa szczelnie chroni przechowywane w niej drobiazgi od deszczu, słońca i wiatru. Co najważniejsze, podczas użytkowania tego rodzaju skrzyni jesteśmy pewni, że nie wbije się w nasze ciało żadna drzazga. Co więcej, skrzynie ogrodowe są bardzo proste oraz szybkie w montażu. Mogą stać w ogrodzie przez cały rok.


Drewniane skrzynie ogrodowe – zalety i wady


Pierwszą zaletą skrzyń drewnianych jest to, że są one wykonane z naturalnego materiału, czyli są w 100% ekologiczne. Drewno jest zdecydowanie wytrzymalsze na obciążenia niż plastik. Jednak ten materiał stanowi również wadę, ponieważ skrzynia przechowywana w złych warunkach szybko się niszczy i psuje. Podczas użytkowania skrzyni, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że w nasze ciało wbije się jakaś drzazga. Jeśli chcemy, aby skrzynie drewniane, jak najdłużej zachowały swój estetyczny wygląd, muszą być one impregnowane, malowane i lakierowane. Drewno nie jest odporne na deszcz oraz promienie UV. O taką skrzynię trzeba dbać, waży zdecydowanie więcej niż skrzynia plastikowa i wymaga więcej troski. Na zimę chowamy skrzynię do garażu lub domku na narzędzia. Pomimo tego, drewniana skrzynia ogrodowa tworzy specyficzny urok w każdym ogrodzie.Zanim kupisz skrzynię ogrodową, zwróć uwagę na:


 

  • Użyteczność

Ważne jest to, aby taka skrzynia pełniła swoją funkcję. Może być jako ozdoba ogrodu, która po prostu sobie stoi i ładnie wygląda, a w niej chowamy nasze ogrodowe skarby. Warto zadbać o to, aby skrzynia pełniła również funkcję ławki. To super pomysł na zaoszczędzenie miejsca w małym ogrodzie. Oprócz tego niektóre skrzynie możemy otwierać jak szafę, dzięki temu taki model może zamaskować np. kosze na śmieci.

  • Materiał

Bez względu na to, czy jest wykonany z tworzyw sztucznych, czy z drewna, materiał użyty do ich wykonania musi być odporny na naturalne warunki środowiska. Jako materiał na skrzynie drewniane bardzo dobrze sprawdza się akacja, natomiast skrzynia wykonana z materiałów sztucznych musi być odporna na odbarwienia, powodowane przez promienie słoneczne.

  • Wygląd

Warto wybrać skrzynię, która kolorystycznie wkomponuje się w nasz ogród. Dzięki temu będzie pełnić funkcję nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną. Z tego powodu najbardziej popularne sa odcienie brązu, beżu i zieleni.

  • Wymiary

Przy zakupie skrzyni zwróćmy uwagę na nasze potrzeby, możliwości i pojemność skrzyni. Jest to szczególnie ważny element, jeśli taką skrzynię chcemy postawić na małym balkonie.

  • Cena

Cena skrzyni ogrodowej zaczyna się od kilkuset złotych, a może się skończyć na kilku tysiącach. Dlatego, zanim wybierzemy skrzynię ogrodową, wcześniej określmy ile możemy na nią przeznaczyć.


Dodatkowe wyposażenie skrzyń do ogrodu:


 

  • Poduszki

Szczególnie przydatne, jeśli skrzynia ma pełnić funkcję ławki. Warto od razu zainwestować w skrzynię z siedziskiem.

  • Kłódki

Najczęściej spotykane w skrzyniach drewnianych. Szczególnie przydatne, jeżeli chowamy do nich coś cennego. Również przy skrzyniach plastikowych znajdziemy informację, czy możliwe jest zabezpieczenie ich wieka poprzez założenie kłódki. 

  • Oparcia

Niektóre plastikowe skrzynie ogrodowe są wyposażone w oparcia, dzięki czemu stają się jednocześnie wygodną ławką.

  • Uchwyty i kółka transportowe

Ułatwiają transportowanie skrzyni ogrodowej. Szczególnie przydatne, jeśli lubimy częste „przemeblowania” w ogrodzie lub na tarasie.
 

Przykładowe skrzynie do ogrodu i ich wymiarySkrzynia ogrodowa ławka Rockwood z kłódkąSkrzynia ogrodowa ławka Rockwood brązowa

Skrzynia marki Keter, bardzo dekoracyjna. Materiał, z którego została wykonana, imituje naturalne drewno. Jej pojemność to 570 litrów. Świetnie sprawdza się jako pojemnik na przechowanie poduszek do mebli ogrodowych. Co ciekawe, skrzynia wyposażona jest w kłódkę, dzięki której nie zajrzy do niej nikt obcy. Sprawdza się w roli ogrodowej ławki, ponieważ jej maksymalne obciążenie to 350 kilogramów. Istotnym parametrem jest również ładowność wnętrza skrzyni, która wynosi 75 kilogramów.Skrzynia ogrodowa Fdd 1002G z kółkami i uchwytemSkrzynia ogrodowa Fdd 1002G

Skrzynia marki Fieldmann świetnie sprawdza się jako schowanko na poduszki, narzędzia, czy zabawki dla dzieci. Materiał, z którego została wykonana, również imituje drewno. Wyposażona w uchwyty oraz kółka transportowe, które umożliwiają proste przemieszczanie skrzyni. Jej wymiary to 114cmx51cmx56cm. Ta skrzynia nie pełni funkcji ławki.

Schowek ogrodowy szafa STORE IT OUT ARC 1200lSchowek ogrodowy szafa STORE IT OUT ARC 1200l


To bardzo dobry sposób na przechowanie narzędzi ogrodowych lub ukrycie szpecącego kosza na śmieci. Schowek ten został wyprodukowany przez markę Keter, z materiału sztucznego o wysokiej jakości. Dzięki temu będzie służyć nam przez wiele lat. Schowek imituje drewniane wykonanie, dodatkowo jest wentylowany, wodoodporny i odporny na promienie słoneczne. Ma on pojemność 1200 l, natomiast maksymalne obciążenie to 20 kilogramów. Wyposażony w podwójne drzwi i od góry otwierany daszek wyposażony w hydrauliczne siłowniki. Dodatkowo jest wyposażony z zamek, dzięki czemu do naszych narzędzi nikt obcy nie będzie miał dostępu.
 

Zobacz skrzynie ogrodowe w naszym sklepie!
zdjęcie: materiały Keter, fotografie własne Przydomu.pl

(sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 10 Artykuł nie był pomocny 0
}