Data publikacji: 2016-05-04

Dekoracje stołu ogrodowego - kompozycje kwiatowe

Udostępnij na Google+

Sezon grillowy w pełni, a Ty chciałabyś odmienić coś w ogrodowych imprezach? Jeśli fascynują Cię kolorowe, pomysłowe dekoracje stołu, to z pewnością pokochasz te najbardziej naturalne z nich - czyli kompozycje kwiatowe, te mniej i bardziej złożone. Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro przebywamy w ogrodzie pełnym kwiatów to nie ma potrzeby już dekorować nimi stołu i najbliższego otoczenia - a to błąd! Kwiaty ujęte w pomysłowe aranżacje, okraszone ciekawymi wazonami i donicami, ukazują swoje prawdziwe piękno i cieszą oczy (i nosy!) biesiadników.

Znając specyfikę plenerowych przyjęć jesteśmy jednak zwolennikami umiaru, jeśli chodzi o obfitość tych kompozycji. Jest za tym szereg argumentów: jednym z nich jest po prostu ograniczone miejsce na stole, na którym musimy zmieścić szereg pysznych dań, zastawę, napoje, przyprawy, sosy itd. Po drugie - wspomniane już wcześniej naturalne bogactwo ogrodu. Po trzecie - wygoda. Nikt nie lubi przecież rozmawiać z osobą siedzącą po drugiej stronie stołu, przechylając się w bok, by ominąć bukiet wielkości słonia. Jednak wielkość dekoracji stołu to oczywiście kwestia naszego gustu i szeregu innych czynników, dlatego jeśli macie pomysł na większą kompozycję - śmiało go zrealizujcie!

Proste dekoracje na stół 


kwiaty w szklanych wazonach Szklane flakony i wazony o różnych, czasem fantazyjnych kształtach świetnie prezentują się nie tylko jako zwarta kompozycja, ale także poustawiane oddzielnie na różnych stolikach w zasięgu wzroku. Jeśli włożymy do nich polne kwiaty, zioła, a nawet kwitnące chwasty (!), otrzymamy dekorację intrygującą, nawiązującą nieco do badań przyrodniczych. Jeśli umieścimy w nich zaś kwiaty ozdobne, otrzymamy romantyczną dekorację na stół ogrodowy. Żeby kompozycja nie była tak skromna, można na wazonach przewiązać wstążki w jednym lub wielu kolorach. Warto pamiętać, że szkło pięknie prezentuje sie na świeżym powietrzu, migocząc w promieniach słońca i doskonale pasuje do stołów ogrodowych w nowoczesnym stylu.


mniszek lekarski w rustykalnym wazonie
Jeśli kochacie folkowe klimaty lub Wasz dom/działka jest zbudowany w starym stylu, warto kontynuować ten trend również pośród dekoracji w ogrodzie. Dla przykładu: dmuchawce mniszka lekarskiego, czyli popularnego mlecza, ułożone w ceramicznym wazoniku po babci są wyjątkowo urocze i delikatne. Całości dopełnia lniana tkanina, która podłożona pod dekorację jeszcze bardziej nadaje całości klimatu etno. Jeśli nie cierpisz mleczy, zamień je na inne rośliny, jakie znajdziesz na łące - może to ich jedyna szansa, by być podziwianymi? Tego typu kompozycje najlepiej wyglądać będą w połączeniu z drewnianymi stołami, starymi lub stylizowanymi na stare, w modnym trendzie "vintage".


bukiet z piwonii i eustomy w szklanej butelce dekoracja na stół ogrodowy

Ta kompozycja na stół ogrodowy dedykowana jest miłośnikom zwiewnych, romantycznych bukietów. Luźny układ i prosta szklana butelka nadają dekoracji lekkości i swobody, natomiat użyte kwiaty bardzo często spotykamy także w ślubnych wiązankach. Delikatne piwonie, lekko rozwinięte eustomy i białe goździki tworzą nie tylko atrakcyjną wizualnie dekorację na stół, ale także czarują swoim zapachem. Warto wybrać ilość kwiatów do kompozycji tak, by nie przeważyły wazonu nawet przy mocniejszych drganiach stołu, o co nietrudno podczas rodzinnego grilla. W wyjątkowych przypadkach lub podczas wietrznych dni można dodatkowo dociążyć butelkę wrzucając do środka barwne kamyczki lub piasek. Bukiet tego typu ozdobiony pastelowymi wstążkami może uświetnić także wyjątkowe uroczystości w naszym gronie, jak komunie, urodziny, zaręczyny itp. 
bez i chaber w małej kompozycji kwiatowej na stół
Malutkie kompozycje kwiatowe, jak ta na zdjęciu, to idealne rozwiązanie, gdy brak nam czasu i pomysłu na rozbudowane bukiety. Tym bardziej, że nie musimy mieć pod ręką żadnego wazonu - wystarczą małe spodeczki lub miseczki do podawania oliwek, ogórków czy innych przystawek. Na ich spód nalewamy małą ilość wody i umieszczamy na leżąco pojedynczą gałązkę bzu, dobierając do niej inne kwiaty w podobnej tonacji, w tym przypadku chaber, choć można użyć też np. irysów, przetaczników, bratków czy przegorzana. Tak minimalistyczna dekoracja nadaje się na wszelkiego rodzaju stoły ogrodowe, także z egzotycznego drewna. 


śnieżyca wiosenna w słoiczku Słoiczki i wszelkiego rodzaju inne domowe utensylia biją w ostatnich latach szczyty popularności, jeśli chodzi o ich możliwości dekoracyjne. Pojawiają się nie tylko na imprezach w ogrodzie, ale wykorzystują je także weselne dekoratorki i profesjonalni fotografowie. I nic dziwnego, bowiem szklane słoiki dzięki swej prostocie na pierwszy plan wysuwają swoją zawartość, tworząc jednocześnie całą kompozycję cieplejszą, bardziej domową. Na zdjęciu obok wykorzystano akurat słoiczek z metalowym zamknięciem, który często przeznacza się do przechowywania przypraw. Żeby stał stabilnie na stole ogrodowym włożono do niego drobne kamyczki, któe również prezentują się bardzo ładnie. Ze słoika zaś wychyla się śnieżyca wiosenna, której delikatne dzwonki pięknie zwisają nad blatem stołu. 


niebiesko-biała kompozycja kwiatowa na stół ogrodowy

Dla miłosników bardziej złożonych kompozycji kwiatowych polecamy połączenie trzech kolorów: zielonego, białego i niebieskiego. W efekcie otrzymaliśmy bardzo naturalnie wyglądajacą kompozycję, o pionowym kroju, z błekitną hortensją przykuwajacą wzrok naszych gości. Biała lwia paszcza, dumnie wznosząca się ponad inne rośliny, nadaje bukietowi lekkości i swojskiego charakteru. Do wypełnienia reszty kompozycji możemy użyć dowolnie wybranych roślin, ponieważ stanowią one raczej tło dla tych dwóch już wspomnianych. Całość umieszczono w przezroczystym, choć niewysokim wazonie, aby dekoracja stołu ogrodowego nie przeszkadzała w swobodnej rozmowie.  

Potrzebujesz nowego stołu ogrodowego?
zdjęcia: condesign/pixabay.com, Pezibear/pixabay.com, girlliuxia/pixabay.com, Efraimstochter/pixabay.com, Pezibear/pixabay.com,  Efraimstochter/pixabay.com

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 13 Artykuł nie był pomocny 0
}