Data publikacji: 2017-11-17

Zalety zabawy ciastoliną Play-Doh

Udostępnij na Google+

Ciastolina - co to jest? Plastelina, masa solnej, modelina - skojarzeń może być bardzo wiele. Jest to masa złożona z m.in. z mąki, wody, soli, składników, które zabezpieczają ją przed pleśnieniem oraz takich, które odpowiadają za gładką strukturę, zapach i barwę. Wynaleziona została w latach 50. XX wieku przez McVickerów. Właścicielem patentu jest obecnie firma Hasbro, która sprzedaje masę pod nazwą Play Doh.

Ciastolina a plastelina - różnica


Oprócz składu, ciastolina różni się od plasteliny plastycznością. Możemy ją modelować praktycznie od razu po wyjęciu z pudełka, podczas gdy plastelinę musimy rozgrzać przez kilka minut w dłoni. Również kolory są znacznie bardziej intensywne i przyciągające uwagę. Masa ta jest bezpieczna, nie brudzi, nie pozostawia tłustego filtru na palcach, ponadto rozpuszcza się w wodzie z mydłem. To cecha, którą z pewnością docenią stroskani rodzice, gdy ich pociechę pochłonie kreatywna zabawa z ciastoliną. Co ważne, masa powinna być od razu po zakończonej zabawie schowana do pudełka. Inaczej wysycha i staje się krucha. Ta właściwość ciastoliny staje się zbawienna w przypadku, gdy kawałek upadnie na podłogę. Po czasie skruszeje, dzięki czemu możemy łatwo ją sprzatnąć za pomocą odkurzacza lub zmiotki.

Jak odnowić ciastolinę?


Co zrobić, gdy ciastolina pozostawiona na powietrzu stwardnieje? Możemy spróbować ją uratować. Jeśli ciastolina tylko częściowo wyschnie, należy ją rozwałkować na płasko, włożyć do miseczki, a następnie wlać trochę wody i odstawić na jakiś czas. Kolejnym krokiem jest ugniatanie masy, tak jak ciasto. W razie potrzeby można dolać więcej wody. Jeśli zacznie przypominać raczej kamień, niż plastyczną masę, to zły znak - takiej ciastoliny już nie przywrócimy do dawnej plastyczności. 

Zalety zabawy ciastoliną


Ciastolina szturmem zdobyła rynek zabawek dla dzieci. Dlaczego? Zabawa ciastoliną zajmuje dzieci na wiele godzin, dostarczając im wiele radości, a przy tym jest… bardzo rozwijająca. No właśnie, jakie są zalety zabawy ciastoliną?
  • Pobudza wyobraźnię i kreatywność.
  • To świetny trening koncentracji.
  • Rozwija motorykę małą i koordynację wzrokowo-ruchową. 
  • Niektórzy specjaliści twierdzą, że zabawa masami plastycznymi wpływa pozytywnie na współpracę półkul mózgowych, w konsekwencji prowadząc do rozwoju mózgu.
  • Ciastolina to uniwersalna zabawka - zainteresuje dwulatka, ale i starsze dzieci! Lepienie ciastoliny to również pomysł na integrację całej rodziny.

Zestawy ciastoliny Play Doh


Dla dzieciaków, którym zwykła plastelina nie wystarcza lub są zbyt małe, aby poradzić sobie z jej twardą strukturą, polecamy specjalne zestawy foremek z ciastoliną Play Doh. Nasze dzieci mogą przygotować z ciastoliny ciasteczka, zamek, przyozdobić figurki kucyków Pony. Każdy zestaw zaprasza do innego, pełnego śmiechu i zabawy świata. Te i wiele zestawów ciastoliny Play Doh znajdziecie Państwo w naszym sklepie.

Domowa ciastolina


Jeśli chcemy sprawdzić, czy zabawa ciastoliną zainteresuje naszą pociechę, możemy z powodzeniem przyrządzić taką masę w domowych warunkach. Wystarczy tylko kilka składników, które zazwyczaj mamy zawsze w domu...

Ciastolina - przepis bez gotowania
2 szklanki mąki
1 szklanka soli
2 łyżki oleju
2 łyżki proszku do pieczenia
1,5 szklanki wody
barwnik spożywczy (opcjonalnie)

Przygotowanie
Do miseczki wsypujemy mąkę, sól, proszek do pieczenia i wlewamy odpowiednią porcję oleju. Wodę gotujemy i od razu wlewamy do miski. Teraz wystarczy ugnieść masę, na końcu dodając barwnik spożywczy, który nada naszej masie koloru, zachęcając najmłodszych do zabawy.

Ciastolina - przepis z użyciem garnka
0,5 szklanki mąki pszennej
0,5 szklanki wody
0,3 szklanki soli (drobnej)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka oleju
barwnik spożywczy
aromat zapachowy (opcjonalnie)

Przygotowanie
Wlewamy wodę do garnka, następnie dodajemy mąkę, sól, proszek, olej. Wszystko rozgrzewamy na kuchence, na końcu dodając barwnik spożywczy.

Ciastolina z mąki ziemniaczanej
0,5 kg mąki ziemniaczanej
250 ml mydła w płynie
barwniki spożywcze (opcjonalnie)

Przygotowanie
Łączymy mąkę z mydłem na gładką masę, a następnie wprowadzamy (wgniatamy) w nią barwniki. Gotowe!

Jak przechowywać taką domową ciastolinę? Jeśli włożymy ją do opakowania ze szczelną pokrywką, ciastolina nie stwardnieje, a nasze dzieci będą mogły cieszyć się dłużej kreatywną zabawą.


 
Zestawy z ciastoliną Play-Doh

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 4 Artykuł nie był pomocny 1
}