Data publikacji: 2016-10-07

ABC majsterkowicza – rodzaje kluczy warsztatowych

Udostępnij na Google+


Znowu w kuchni cieknie kran? Obluzowała się śrubka w rowerze? To znak, że trzeba wziąć w swoje ręce klucz warsztatowy! I tutaj powstaje pytanie: który z nich będzie najlepszy? Przedstawiamy mini poradnik dla osób rozpoczynających swoją przygodę z majsterkowaniem, z nami poznasz najbardziej popularne rodzaje kluczy.

klucze płaskieKlucze płaskie

Są dostosowane do śrub, które mają sześciokątne łby. Wygodne tylko wtedy, gdy śruba jest umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Najpopularniejsze rozmiary to 8, 10, 11, 13.

Należy dobierać klucze dokładnie do łba śruby. W przypadku, kiedy klucz jest zbyt duży, a śruba wykonana ze słabych materiałów, możemy uszkodzić sześciokątne zakończenie śruby. Wtedy kąty się ścierają, a łeb śruby jest bardziej zaokrąglony, przez co nie mamy mocnego punktu oparcia. Warto pamiętać o tym, że klucze płaskie dwustronne mają dwa różne rozmiary na końcach klucza.
klucz płaskooczkowyKlucze płasko-oczkowe

Ten rodzaj kluczy warsztatowych również znajdziecie w Przydomu.pl. Ma on dwa końce, jeden z nich jest płaski, natomiast drugi zakończony oczkiem. Obie końcówki mają ten sam rozmiar. Dzięki końcówce z oczkiem nie zniszczymy nakrętki śruby, a praca będzie przebiegać szybciej i sprawniej.

Klucze płasko oczkowe dzielimy na:

Klucze płasko-oczkowe z grzechotką – niezastąpione w trudnodostępnych miejscach.

Klucze płasko-oczkowe krótkie – rękojeść jest odchylona od oczka pod kątem 15 stopni. Dzięki temu mamy dostęp do śruby umieszczonej w bardzo niedostępnym miejscu.

Klucze półotwarte – sprawdzają się przy pracach z przewodami hydraulicznymi. Jego specyficzna budowa, czyli zakończenie sześciokątnym pierścieniem z jednej strony i dwunastokątnym pierścieniem z drugiej pozwala na pracę pod dużym obciążeniem.klucze nasadoweKlucze nasadowe

Klucze nasadowe są wyposażone w nasadkę, która ma sześciokątny otwór przeznaczony do odkręcania lub dokręcania śrub. Uchwyt klucza może być sztorcowy lub wygięty. W zależności od potrzeb nasady mogą mieć różne budowy.Klucze dynamometryczne

Ułatwiają odpowiednie dokręcenie śruby. Przydadzą się osobom, które mają zbyt mało lub dużo siły w rękach. Jeśli używamy tego rodzaju kluczy, zwróćmy uwagę na to, aby mocowana nasadka miała odpowiedni rozmiar.


klucz grzetokaKlucze z grzechotką

Dzięki nim w błyskawiczny sposób, bez użycia dużej siły dokręcimy lub odkręcimy śrubę. Podczas ich używania słychać charakterystyczny odgłos grzechotania.

klucze imbusowe
Klucze imbusowe

Tego rodzaju klucze przypominają swoją budową literę „L”. Są zbudowane w kształcie sześciokąta foremnego. Dzięki swojej specyficznej budowie wejdą w trudnodostępne miejsca, a praca z nimi nie wymaga użycia bardzo dużej siły. Przydatne często m.in. podczas skręcania mebli.Klucze rurowe

Klucze rurowe są przeznaczone do wszelkich prac hydraulicznych. Klucze dwustronne z obu stron mają gniazda o różnych rozmiarach. W swoim korpusie mają nakręcone otwory, w które wkładamy pokrętło poprzeczne i za jego pomocą możemy coś odkręcić lub przykręcić.Klucze fajkowe

Nazwa jest związana z ich wyglądem, ponieważ przypominają fajkę. Są zagięte i z obu stron wyposażone w gniazdo na śruby. Co ważne, końcówki mają ten sam rozmiar. Charakteryzuje je prostota, wytrzymałość oraz niezawodność.


Klucze hakowe

Mają ciekawą budowę. Górna część szczęki tego rodzaju klucza jest ruchoma i zakończona hakiem. Dzięki temu umożliwia łatwe łapanie rur o różnej średnicy. Ząbkowane szczęki sprawdzają się w przypadku śrub, w których mamy zaokrąglone krawędzie i nie da się ich złapać, przy pomocy płaskiego klucza.

 

Klucze nastawne


To rodzaj kluczy, w przypadku których możemy pracować na śrubach o różnych rozmiarach łba. Tutaj dzięki pokrętłom ślimakowym możemy zmieniać rozstaw szczęk.


klucz szwedzki do rurKlucze nastawne do rur

To również rodzaj kluczy niezbędnych w hydraulice, nazywane również kluczem szwedzkim. Są one niemal uniwersalne, ponieważ możemy regulować ich rozmiar. Charakteryzują się możliwością silnego docisku i uzębionymi szczękami. Sprawdzają się idealne na powierzchniach walcowych. Minusem jest to, że ze względu na ich większy rozmiar używamy ich tylko w łatwo dostępnych miejscach.


Klucze francuskie

To rodzaj kluczy nastawnych, z wyglądu przypominają młotek. Mają obustronne szczęki, które regulujemy przy pomocy specjalnie pokręcanej rękojeści. Możemy ręcznie zwiększać lub zmniejszać rozwartość szczęk. Klucze francuskie często myli się z kluczami angielskimi.

Masz już wszystkie najważniejsze rodzaje kluczy? Jeśli jeszcze nie to sprawdź naszą ofertę.
 

Klucze i nasadki w praktycznych zestawach i na sztuki!
zdjęcie: PublicDomainPictures / pixabay.com

(sn)

Czy ten artykuł był przydatny ?
Artykuł był pomocny 42 Artykuł nie był pomocny 38
}